Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
12.01.2020, 00:00

Spevák Karpiny prezradil, prečo je najväčšou dierou Prievidza: Boli miesta, kde sme nemohli roky hrať

  • Karpina je jedna z najkontroverznejších kapiel, aké sa kedy na Slovensku vyskytli, skalní fanúšikovia ju však milujú.
  • Za 30 rokov totiž vyprodukovala množstvo hudby, ktorá sa pre mnohých ľudí stala hymnou, veď kto by si občas nehmkal jeden z najchytľavejších slovenských refrénov: „Najväčšia diera je Prievidza, totálna diera je Prievidza.“
  • Karpina nie je prvoplánovo vulgárna, ale jej texty sú také provokatívne, že v minulosti im občas v niektorých mestách ani nechceli povoliť hrať a ani v rádiách ich veľmi nehrajú.
  • Líder skupiny PETER DEÁK (47) však hovorí, že skupina sa kvôli tomu meniť určite nebude.
Spevák Karpiny prezradil, prečo je najväčšou dierou Prievidza: Boli miesta, kde sme nemohli roky hrať
Zdroj: Archív skupiny Karpina

Je najväčšia diera Prievidza?
Text, v ktorom spievame, že Prievidza je najväčšia diera, nevznikol žiadnym osobným zážitkom. Hudba pochádza od skupiny Rammstein, z hitu America, a my sme vlastne urobili cover verziu so slovenským textom. Slovo Prievidza zapadlo do hudby takisto ako ďalšie nasledujúce zvučné názvy miest. Viac-menej nezáležalo na tom, ktoré mesto bude to titulné, podľa ktorého sa bude pesnička volať, ale záležalo na tom, ktoré bude najlepšie vychádzať do melódie spevu.

Pesnička sa však stala symbolom, pre mnohých aj hymnou...
Našťastie ju začalo hrávať rádio Anténa rock, lebo predtým sme sa roky do rádií dostať nemohli. Kedysi v deväťdesiatych rokoch sa to ešte dalo, ale potom sa sprísnili pravidlá a nastali kruté podmienky, za akých rádiá budú pesničky hrať. Začala sa veľká rivalita hudobných vydavateľstiev, ktoré sa v rádiách pretláčali o to, ktorých interpretov rádiá pustia.

Napriek tomu sa Prievidza dostala do povedomia tak, že ju poznajú skoro všetci. Ako to?
V roku 2004 – 2005 už malo dosť ľudí internet a nejaký zvukár nahral Prievidzu na našom koncerte. Pesničku zavesil na internet a zrazu sa masovo rozšírila. Mohli by sme ju vtedy nazvať ako internetový hit.

Keby zapadlo do hudobného podkladu slovo Bratislava, tak by ste spievali, že najväčšia diera je Bratislava, a nie Prievidza?
To zasa nie. Po rozdelení ČSFR sa všetka nenávisť Slovákov, ktorú predtým cielili na pragocentralizmus, namierila na Bratislavu. Začala byť hustá atmosféra, veď Bratislava aj dodnes úplne inak volí. Vždy bol veľký rozdiel v mentalite obyvateľstva, prejavovalo sa to za mečiarizmu, ficizmu a ani Kotleba nemal a nemá šancu v Bratislave ľudí osloviť. A do toho ešte urobili Horkýže Slíže pesničku Brďokoky, kde si uťahujú z Bratislavčanov. Tak sme sa ako bratislavská kapela mali chuť ku všetkému vyjadriť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.