Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
02.02.2020, 00:00

Keď ide hlava vybuchnúť. Na dosah je prevratná liečba migrény

  • Je to oveľa viac než len bolesť hlavy, je to pocit, akoby pulzoval celý mozog, pritom samotný mozog nebolí.
  • „Len čo človek má predzvesť záchvatu, nemal by čakať na to, čo bude. Ak nechce riskovať bolesť, musí si dať tabletku,“ zdôrazňuje slovenská špecialistka na migrénu, neurologička MUDr. IVETA NIKOLOVÁ.
  • Aký je rozdiel medzi bežným bolením hlavy a migrénou?
  • V čom je toto ochorenie zákerné?
  • Prichádza nádej v podobe novej liečby?
Keď ide hlava vybuchnúť. Na dosah je prevratná liečba migrény
Zdroj: Dreamstime

Ako to teda funguje konkrétne pri migréne?
Patofyziológia migrény je doteraz objasnená len čiastočne, je to veľmi zložité, lebo sa všetko odohráva na biochemickej úrovni. Vieme, že migréna vzniká v „migrénovom centre“ v mozgovom kmeni, ktorý majú migrenici vzrušivejší – hyperexcitabilný. Dôjde k jeho podráždeniu, potom sa uvoľnia neuromediátory – neuropeptidy –, je ich niekoľko a stále sa objavujú nové, no najdôležitejšiu úlohu majú sérotonínové, ktoré odštartujú ďalší proces. A výsledkom je ovplyvnenie krvného prietoku. Dôvodom bolesti je vazokonstrikcia a vazodilatácia ciev, teda ich sťahovanie a rozťahovanie, a vznik takzvaného sterilného neurogénneho zápalu. A to všetko je mozgom vyhodnotené ako bolesť.

Cievy môžu bolieť?
Stiahnutím a rozšírením cievy sa podráždia nervy, ktoré ich riadia, a tie vedú vzruchy do centra bolesti a tento akt je vnímaný bolestivo, podobne ako pri svaloch.

Dalo by sa to operovať?
Nie, lebo všetko prebieha na biochemickej a cievnej úrovni a je do toho zapojený celý mozog. Bolesť nie je lokalizovaná a nie je spôsobená niečím, čo by sa operatívne dalo odstrániť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.