Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.02.2020, 00:00

Ako sa mení slovenská rodina? V tisíckach domácností deti vychovávajú homosexuálne páry

  • Na Slovensku sa dnes rodí 40 percent detí v alternatívnych rodinách.
  • Aj tieto, pre mnohých možno prekvapujúce čísla sú výsledkom výskumu tímu pod vedením doc. Mgr. MIROSLAVA POPPERA, CSc. (55), ktorý sa v Ústave výskumu sociálnej komunikácie SAV zaoberá tradičným a alternatívnym rodičovstvom v 21. storočí.
  • Hoci je téma „zachovania tradičnej rodiny“ pretriasaná najmä pred voľbami a politici tým obvykle majú na mysli odmietanie registrovaných partnerstiev pre homosexuálov, registrované partnerstvá by uvítalo aj čoraz viac heterosexuálnych párov.
  • Z výskumu tiež vyplýva, že počet detí vychovávaných napríklad lesbickými pármi sa dá na Slovensku odhadnúť na niekoľko tisíc.
  • Ako sa mení slovenská rodina? Prečo dávajú niektoré páry pred manželstvom prednosť kohabitácii?
Ako sa mení slovenská rodina? V tisíckach domácností deti vychovávajú homosexuálne páry
Zdroj: Dreamstime

Čo je tradičná rodina? Je na to nejaká definícia alebo to, čo považujeme za tradičnú rodinu, je platné iba v kresťanskej časti Európy?
Za tradičnú rodinu každý prirodzene najčastejšie označí zosobášeného muža so ženou, ktorí vychovávajú deti, optimálne dve – chlapca a dievča. A keď ešte k tomu majú mačku alebo psa, tak dostaneme klasický stereotyp tradičnej rodiny.

Keby sme išli pár tisíc kilometrov juhovýchodne, tak tam môže byť tradičná rodina úplne niečo iné? Tak isto niekde v pralese pri pôvodných kmeňoch?
Áno, ale rozdielov je viac – u nás je dôraz na takzvanú nukleárnu rodinu, kým vo východných kultúrach sú tradičné viacgeneračné rodiny s väčším počtom detí.

Alebo so šejkom, ktorý má štyri ženy?
To už nebýva časté, lebo ide o to, koľko žien vie uživiť, bežný muž si tam nemôže dovoliť tento typ rodiny. U nás stále prevažuje pocit, že dôležitá je tradičná rodina, lenže podiel ľudí, ktorí žijú v kohabitácii, čiže spolužití muža a ženy bez sobáša, neustále stúpa. Je jasné, že ľudia už zväčša dávno nečakajú s intímnym životom do svadby, okrem intímneho zblíženia často začnú spolu aj žiť ako keby na skúšku a mnohí z nich v takom spolužití aj ostanú. Druhá skupina sú ľudia, ktorí aj boli zosobášení, manželstvo im skrachovalo a už nie sú ochotní podstúpiť nanovo ďalšie. Tak radšej idú do kohabitácie, v nej sa cítia bezpečnejšie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.