Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.03.2020, 00:00

Množstvo Slovákov ohrozuje smrtiaci tandem. Privoláva ho aj pohodlný spôsob života

  • Obezita spolu s cukrovkou sú závažným problémom dnešnej doby.
  • „Tridsať percent obéznych ľudí má aj cukrovku 2. typu a, naopak, deväťdesiat percent diabetikov 2. typu má nadhmotnosť alebo obezitu,“ upozorňuje špecialistka na diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy MUDr. ĽUBOMÍRA FÁBRYOVÁ, PhD.
  • Čo všetko spôsobuje samotná obezita a čo hrozí, ak sa spojí s cukrovkou?
  • Aké riešenia existujú pri znížení nadmernej hmotnosti?
Množstvo Slovákov ohrozuje smrtiaci tandem. Privoláva ho aj pohodlný spôsob života
Zdroj: Shutterstock

Vo svete vrátane Slovenska od roku 1975 až trojnásobne stúpol počet obéznych ľudí. Je to iba životným štýlom alebo na to vplývajú aj iné faktory?
Sú to štatistiky WHO. Myslím si, že nadhmotnosť – obezita je zložité komplexné ochorenie a nie je problémom len čisto osobného životného štýlu, ale aj ďalších súvislostí vychádzajúcich z nášho „nezdravého“ životného prostredia, genetických, epigenetických a endokrinných faktorov. Aktívne sa na jej rozvoji podieľajú napríklad stres, poruchy spánku, konzumácia vysoko energeticky náročnej stravy s prevahou nasýtených tukov, jednoduchých cukrov a aj sedavý spôsob života s čoraz nižšou pohybovou aktivitou. Sme pohodlnejší, mnohé činnosti za ľudí robia roboty, viac sedíme, viac sa vozíme v aute. Dôležitú úlohu však zohrávajú psychologické, sociálne, ekonomické, vzdelávacie a kultúrne faktory. Toto sú základné veci, na ktorých stojí nárast obezity, ale, samozrejme, tento nárast je postavený aj na ďalších okolnostiach.

Na akých?
Dnes už vieme, že riziko nárastu obezity stúpa s rôznymi faktormi a začína sa to už pri narodení dieťaťa. Uvádza sa, že v Bratislave sa až štyridsať percent detí rodí sekciou – cisárskym rezom, to znamená, že nie prirodzeným pôrodom.

Ako to súvisí s obezitou?
Novorodenec počas pôrodu získava prvú bakteriálnu flóru z pôrodných ciest, následne aj vďaka kolostru – prvému materskému mlieku, dochádza k stabilizácii mikrobiómu, baktérií, ktoré kolonizujú jeho tráviaci trakt. Pri pôrode cisárskym rezom je mikrobióm novorodenca tvorený baktériami kože matky a nemocničnou flórou, k prsníku sa prikladá až neskôr a mikrobióm týchto novorodencov má iné zloženie. Veľa sa hovorí o tom, že mikrobióm má veľký vplyv na to, ako človek vyzerá. Dokonca sa robili štúdie, kde sa chudým myšiam dala mikroflóra tučných myší a opačne. Tučné myši schudli a chudé pribrali, pretože sa im zmenil mikrobióm. Mikrobióm sa mení aj počas dojčenia dieťaťa, inak prosperujú deti, ktoré sú dojčené najmenej pol roka a dlhšie, a inak tie, ktoré sú živené umelým mliekom. Takýmto deťom akoby sme dávali do vienka sklon k rozvoju nadhmotnosti, respektíve obezity.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.