Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
18.04.2020, 00:00

Nebezpečné biele jedy: Kedy sú mlieko, cukor a múka škodlivé?

  • Cukor, biela múka či mlieko. Kedysi bežná súčasť nášho jedálnička, dnes sa však dostávajú čoraz viac do nemilosti.
  • Niektorí o nich dokonca hovoria ako o bielych jedoch.
  • „O jedoch by som v žiadnom prípade nehovorila, pretože nie sú toxické pre naše telo. Na druhej strane, ak v našej strave prevažujú práve tieto potraviny, môže to byť problém z dlhodobého hľadiska,“ vysvetľuje slovenská odborníčka na zdravú výživu RNDr. BARBARA SVIEŽENÁ, PhD. (44).
  • Prečo je dnes biela múka, ktorá kedysi bola považovaná za potravinu bohatých, zaznávaná?
  • Naozaj je mlieko prospešné kvôli vápniku?
  • Ako to, že sa Slováci za posledných dvadsať rokov „precukrili“ na prvé miesto v spotrebe cukru v rámci krajín OECD?
Nebezpečné biele jedy: Kedy sú mlieko, cukor a múka škodlivé?
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Biely rožok, maslo, domáci džem, v ktorom je okrem ovocia aj množstvo cukru, a pohár mlieka. V časoch môjho detstva bežný olovrant, dnes by mi ho odborník na výživu odobril?
Nuž, toto je krásna ukážka toho, ako by olovrant nemal vyzerať. Rožok z bielej múky nás síce zasýti, ale má minimum vitamínov, minerálov a vlákniny, ktorej je v našej strave žalostne málo. Maslo je živočíšny tuk a tie by sme sa mali snažiť v strave minimalizovať. Povedala by som, že ten džem, ak je skutočne domáci, a teda z domáceho ovocia, je asi najlepšia zložka z toho, čo ste vymenovali – avšak nie s množstvom cukru.

​Nespomenuli ste mlieko...
Nuž, tu sa dostávame na vratkú pôdu. Mlieko sa stalo niečím, čo dosť polarizuje spoločnosť, a to nielen laickú, ale aj odbornú. Máloktorý odborník dnes tvrdí, že mlieko má nenahraditeľné zastúpenie vo výžive dospelých, ale iná situácia je u detí. Mnoho pediatrov sa za mlieko bije, považujú ho za nenahraditeľnú potravinu, ktorá jednoznačne patrí do výživy dieťaťa. Sú však aj odborníci, ktorí sú presvedčení, že kravské mlieko nie je v strave detí nevyhnutné.

Naozaj?
Pochopiteľne, hovoríme o kravskom mlieku, nie materskom, to je celkom iná kapitola. Problém je, že oba tábory majú dostatok argumentov na to, aby svoje tvrdenia odborne podložili, takže ako sa v tom vyznať, všakže? Ale zase, aby som hneď v úvode nebola k vyznávačom výživových trendov z minulosti príliš prísna, tak pravdou je, že práve oblasť výživy sa v posledných rokoch veľmi vyvíja a je ťažké sledovať aktuálne informácie. Exponenciálne rýchlo pribúdajú nové poznatky a to, čo sa v minulosti považovalo za lahôdku, často dokonca prezentovanú ako prospešnú pre zdravie, sa dnes dáva do súvislosti s mnohými ochoreniami. Najmä s chronickými neprenosnými ochoreniami, teda od metabolického syndrómu, cez obezitu, diabetes až po onkologické ochorenia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.