Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.04.2020, 00:00

Karpiš: Rozbeh ekonomiky o tri mesiace? Očakávam rok. Koronavírus ma potenciál na štyri krízy

• Ekonóm Mgr. JURAJ KARPIŠ (42) z bratislavského Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) dlhodobo upozorňuje, že ľudia musia byť pripravení na horšie časy, musia sledovať, čo sa deje, a nič nepodceňovať.
  • Vyhnú sa tak napríklad panike, akú sme videli pri začatí súčasnej tzv. covid krízy, zmiernia tiež problémy so splácaním dlhov, ak by prišli o prácu.
  • Čo spôsobí kríza vyvolaná vírusom SARS-CoV-2 v ekonomike?
  • Ako sa zmení spoločnosť? Je toto jedna z najzásadnejších udalostí našich generácií?

Už roky hovoríte, že každý by mal mať pre prípad krízy nejakú finančnú rezervu a nejaké zásoby potravín. Práve pre také prípady, ako teraz zažívame?
Na mojich prednáškach po finančnej kríze v roku 2009 som hovorieval, že sa mi nepáči, ako rýchlo sa ľudia zadlžujú. V súčasnosti už počet pracujúcich zadlžených domácností na Slovensku presiahol 70 percent a k tomu prispeli umelo nízke úroky, ktoré prišli z centrálnych bánk. Kopa ľudí si nabrala dlh a už vtedy som varoval, že to nemusí dopadnúť dobre, že je dobré sa nachystať aj na ekonomicky horšie časy, ktoré skôr či neskôr určite prídu. Nachystanie sa spočíva najmä v tom, že domácnosť musí mať nejakú rezervu.

Koľko má byť tá rezerva?
Hovorieval som, že optimálne by bolo mať finančnú rezervu vo výške najmenej šesť mesačných výdavkov domácnosti.

A zásobenie potravinami?
Od februára tohto roka mi bolo jasné, že koronavírus nie je len čínsky problém, že to nie je len horšia chrípka, ako sa často banalizovalo. Upozorňoval som na možné zlyhávanie infraštruktúry, a pre prípad, že by sa to naozaj stalo, by každý mal mať zásoby. Dnes už všetci vedia, že minimálne na pár týždňov, optimálne na mesiac a viac by mali byť doma trvanlivé potraviny, ak by došlo k scenáru ako v niektorých krajinách, že sa všetko úplne zavrelo a ľudia by mali problém so zásobovaním.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.