Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.04.2020, 15:30

Zabudnuté schopnosti mozgu. Čo dokáže ten váš a funguje naozaj telepatia?

  • Echolokáciu alebo vnútorný kompas používa na orientáciu v priestore úplne bežne mnoho zvierat.
  • Teraz sa však ukazuje, že tieto „spiace“ schopnosti máme zrejme aj my ľudia. Len sme ich časom prestali používať.
  • Vedecké experimenty však dokazujú, že ich v sebe máme stále. A že sa možno dajú prebudiť.
  • Aké ďalšie „zázračné“ schopnosti sme „postrácali“ v priebehu evolúcie?
  • Sú už nejaké dôkazy napríklad o telekinéze (hýbanie predmetmi silou myšlienky) alebo telepatii (čítanie myšlienok)?
  • O tom všetkom, ale napríklad aj o hľadaní „elixíru večnej mladosti“ pomocou génovej manipulácie sme sa rozprávali s biológom prof. Ing. JAROSLAVOM PETROM (61), DrSc., známym popularizátorom vedy naprieč odbormi.
Zabudnuté schopnosti mozgu. Čo dokáže ten váš a funguje naozaj telepatia?
Zdroj: Shutterstock

Človek už tisíce rokov vyzerá stále rovnako. Naša evolúcia teda pokračuje, alebo stagnuje?
My si evolúciu predstavujeme ako niečo pomalé a postupné, lenže my sa meníme, a to veľmi rýchlo. Povedzme pred 10 000 rokmi začali ľudia chovať domáce zvieratá a pred 7 000 rokmi došli k záveru, že by sa mohli napiť ich mlieka. Prvé skúsenosti s tým boli však dosť drastické, dospelí ľudia nevedeli tráviť mliečny cukor, takže sa im v črevách rozmnožili baktérie a končilo sa to veľkým bolením brucha. V etnikách, ktoré chovali domáce zvieratá pre mlieko – a s najväčšou pravdepodobnosťou sa ako prvé pre mlieko chovali kone – sa začali dostávať do výhody ľudia, ktorí ho aj v dospelosti dokázali stráviť, pretože v časoch nedostatku potravy samice zvierat mlieko dávali stále a ten, kto sa ho mohol napiť, získal z neho živiny. Vďaka modernej medicíne máme dnes falošný pocit, že keď sa už nezomiera na choroby tak ako predtým a nie je tu ten prírodný výber, tak sa evolúcia zastavila, lenže v našej DNA dochádza k zmenám neustále.

​Ako?
Môžeme povedať, že sú to chyby. Ak dôjde v DNA k naozaj vážnej chybe, človek zomrie alebo sa vôbec nenarodí. No potom sú tu mierne zmeny, ktoré sa v nás nijako fatálne nepremietajú a za určitých podmienok nám môžu prinášať výhodu, ako kedysi schopnosť trávenia mliečneho cukru tým pastierom. Predtým bolo všetko tvrdé, stačil malý hendikep a človek sa dostal do nevýhody, takže nevýhodné vlohy prirodzene odchádzali. Dnes však už prírodný výber nemáme taký tvrdý, objavujú sa nové varianty génov a pretože už to sito nemáme, zostávajú v ľudskej populácii. To znamená, že je dnes ľudská populácia geneticky oveľa farebnejšia a tiež tú farebnosť dosahuje rýchlejším tempom, než to bolo predtým. Naša DNA je asi z 98 % zhodná s DNA šimpanzov, ale máme v nej úseky, ktoré sa menia neskutočne rýchlo a v ktorých sa so šimpanzmi nezhodujeme ani na 85 percent.

Čo je to za oblasť?
Ide o oblasť, ktorá zrejme môže za to, prečo Bach zložil Fúgu a Shakespeare napísal Sonety, ale ešte sa nám do DNA premietajú ďalšie javy. Teraz urobili v Británii veľkú štúdiu, v ktorej sa ukazuje, že Briti sú čoraz viac svetlovlasí, čo sa zdôvodňuje tým, že za to môže klíma. To ich daždivé a zamračené nebo spôsobuje, že majú menej slnečného svitu, tým aj menej vitamínu D, ktorý je pre telo dôležitý. Keď má človek tmavú pleť, nepreniká do neho UV žiarenie tak hlboko, a preto sa mu v tele vytvára menej vitamínu D. Takže v takom podnebí je výhodnejšie mať svetlú pleť. A tiež sa ukazuje, že v Británii postupne mizne variant génu, ktorý v človeku zvyšuje závislosť od nikotínu.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.