Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.05.2020, 00:00

Syndróm dobrého dievčatka: Prečo ženy nevedia povedať nie? A kedy je to dobré?

• Prikývli ste na prosbu a teraz máte pocit, že ste boli vmanipulovaní do niečoho, čo robiť nechcete?
  • Vyčítate si, že ste namiesto toho mohli pomôcť niekomu blízkemu, kto by to určite ocenil viac? Deje sa vám to často?
  • Vitajte v klube tých, ktorí nevedia hovoriť „nie“. Ako sa to naučiť a prečo je to také dôležité?
  • „Umenie odmietnuť to, čo robiť nechceme, súvisí s naším sebavedomím. Každý súhlas, ktorý nám nevyhovuje, je ,nie' vlastnému telu. Dá sa povedať, že to je vlastne forma sebapoškodzovania,“ hovorí LUCIA NAWKOVÁ (39), psychiatrička z pražskej kliniky INEP.
Syndróm dobrého dievčatka: Prečo ženy nevedia povedať nie? A kedy je to dobré?
Zdroj: Shutterstock

Vy viete hovoriť „nie“?
Určité problémy s tým mám. Učím sa to. Je to každodenná práca.

Ako sa to učíte?
Najlepšie je začať u seba – testovať svoju sebakontrolu. Keď mám rozrobenú prácu a blikne mi správa z Facebooku alebo z e-mailu, hneď to neotvárať, aspoň chvíľu premôcť zvedavosť. Povedať si v tej chvíli: „Nie!“ Alebo nezjesť celé vrecko mandlí, ale dať si ich len päť či desať. Dá sa to trénovať napríklad v obchode, kde niečo nekúpim, napriek reklamnej kampani a zľavám predajcu. Pri cudzích ľuďoch sa „nie“ hovorí ľahšie. Tam je to zvyčajne ešte ľahšie ako pri sebe. Najťažšie je to v rodine, kde máme silné emočné puto.

Vo vašom prípade teda manželovi a deťom...
Áno. Tam je moja pomoc prirodzene očakávaná. V rodine ste asi oprávnene presvedčený, že aj ten druhý by pre vás niečo urobil, keby na to prišlo. Rodičia, partner, deti... Tam je vnútorný tlak vyhovieť najväčší. Máme naučené, že musíme pomáhať svojmu okoliu. Je to určite dobre, ale keď už to ide do vlastných strát, nemáme na to povedzme energiu, musíme sa tým „nie“ vedieť ochrániť. A vedieť ho občas povedať aj svojim najbližším. Aj preto, aby si nezvykli na naše „áno“ a nebrali ho potom ako samozrejmosť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.