Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.05.2020, 15:00

Rastieme do zeme: Prečo už ako 30-roční strácame výšku?

  • Postupom rokov sa ľudské telo opotrebúva.
  • Náš zrak, sluch aj pamäť slabnú, bolí nás chrbát a kĺby, priberáme kilogramy a nemôžeme ich už zhodiť.
  • Mení sa aj naša telesná výška. Začíname rásť do zeme. A to už po tridsiatke...
Rastieme do zeme: Prečo už ako 30-roční strácame výšku?
Zdroj: Shutterstock

Ide o pôsobenie rôznych procesov v našich kostiach, svaloch, kĺboch a ďalších tkanivách. Už okolo veku 30 rokov začínajú svaly strácať výkonnosť a ich objem sa počas každých desiatich rokov zmenší v priemere o 3 až 5 %. To je obzvlášť zradné pri svaloch v trupe, ktoré držia telo vzpriamené.

​Ďalším problémom sú kosti. Prispôsobujú sa námahe a počas života menia tvar tak, aby dokázali vykonávať svoju podpornú prácu. Počas dospievania zosilňujú. Ich pribúdanie sa zastavuje okolo veku 25 rokov a po tridsiatke začínajú slabnúť. Po päťdesiatke sa už prirodzený úbytok kostného tkaniva pohybuje okolo 1 až 2 percentá ročne.

Veľké problémy potom môžeme mať s kosťami v predlaktí či s kosťami stehennými, najväčšiu ujmu však pociťuje chrbtica. Tam sa starnutie kostí týka aj medzistavcových platničiek, čo sú také mäkké vankúšiky, ktoré fungujú ako tlmiče nárazov. Tvorí ich z 80 percent voda a postupom času strácajú pružnosť, takže sa splošťujú. Aj stavce sú vinou úbytku kostnej hmoty mäkšie, tým sa deformuje ich tvar. A človek sa zmenšuje.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.