Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.05.2020, 17:30

Kedy slzy naznačujú zdravotný problém?

Ak niektorí ľudia plačú aj počas jedenia, obvykle trpia takzvaným Bogoradovým syndrómom, syndrómom krokodílích sĺz.

Kedy slzy naznačujú zdravotný problém?
Zdroj: Dreamstime

Ľudské slzy sú zložené z 99 percent z vody, zvyšok tvoria soľ, bielkoviny a organické zlúčeniny ako aminokyseliny, glukóza a fermenty. Zloženie sĺz má antibakteriálne účinky, slzíme teda najmä preto, aby sme oči udržiavali v čistote. Na istej úrovni vlastne plačeme neustále, slzná žľaza, mandľovitý útvar vo vnútornom kútiku oka, produkuje takzvané bazálne slzy 24 hodín denne.

Zdroj: Téma

​V priebehu žmurkania potom dochádza k zvlhčovaniu a čisteniu rohovky, vďaka čomu vidíme jasnejšie. To je tá úplne praktická stránka sĺz. Človek však slzami vyjadruje aj svoje emocionálne rozpoloženie, reaguje tak na smútok, dojatie či strach a slzy často sprevádzajú aj emócie na úplne opačnom konci emocionálneho spektra, sme schopní výdatne si poplakať od úľavy či od smiechu.

Zdravotný problém naznačuje, ak niektorí ľudia plačú aj počas jedenia, tí obvykle trpia takzvaným Bogoradovým syndrómom, syndrómom krokodílích sĺz.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.