Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
30.05.2020, 15:30

Ľudia sa im zväčša vyhýbajú. Ako sa však dá stretnúť medveďa či vlka?

  • Slovenská fotografka zvierat VIERA DUCHOŇOVÁ (32) sa síce fotením neživí, ale jej fotky a príbehy so zvieratami patria medzi to najzaujímavejšie, čo sa dá vidieť a počuť.
  • Do lesov chodí pravidelne, v ruke fotoaparát s dlhým objektívom, vo vrecku pre istotu sprej proti medveďom, a kráča kilometre bez toho, aby si dala konkrétny cieľ.
  • Všetko necháva na náhodu. Aké je to stretávať sa pravidelne s medveďmi? 
  • Čo človek prežíva, keď si splní sen každého wild fotografa – odfotiť vlka vo voľnej prírode pri jeho bežnej činnosti?
Ľudia sa im zväčša vyhýbajú. Ako sa však dá stretnúť medveďa či vlka?
Zdroj: Viera Duchoňová

Ako často ste v lese?
Väčšinou chodím každý deň, málokedy sa stane, že deň, dva za sebou vynechám. Najčastejšie som v lesoch v okolí Martina a v Kremnických vrchoch. Keď som sa k Martinu prisťahovala, doniesla som si aj kobylu, na ktorej som jazdievala, takže som najskôr okolie začala spoznávať na koni, a keď som videla koľko zvierat a možností tu je, hovorila som si, že by bolo fajn to aj dokumentovať. Často som stretávala jelene, srny a pred koňom neutekali. Divá zver vníma viac koňa ako jazdca, nemá pocit, že pred koňom treba utiecť.

Keď ide človek na bicykli po lesnej cestičke, srna sa bojí, už keď vidí cyklistu z diaľky, tak utečie. Neprekvapilo vás, že pri koni to tak nie je?
Je zvláštne, ako je zver koňom zaujatá, ako zostane stáť a pozerá, čo to je. Koľkokrát som s kobylou zašla za stromy alebo za horizont a jelene ešte stáli s hlavami otočenými na nás, skúmali. Veľa koniarov, ktorí chodia po lesoch, vravia, že zver ich vníma ako prirodzenú súčasť, nevnímajú človeka na koni ako predátora, pri ktorom treba zvoliť útek. Skôr je to zvedavosť, cítia zrejme pach, vidia, že je to zviera.

Stačí, že si uvedomia, že je to človek, a zver uniká?
Chodila som na jedno rujovisko, keď tam začali lesníci rúbať, bolo mi jasné, že rujovisko končí, už tam nebude. Ešte počas rúbania som sa tam išla pozrieť naposledy a práve pracovali obrovské stroje – harvestory, pílili. Ako išli do kopca, zver s nimi nemala problém, pásla sa možno päťdesiat metrov od strojov. No len čo harvestor zastal a vystúpil z neho človek, zver utiekla. Stroje vrčali, pílili a zver nereagovala, stresovo sa prejavili, až keď videli ľudí.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.