Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
06.06.2020, 15:30

Bratislava ako betónová džungľa. Odborníčka však poukazuje na výnimočnú zeleň v hlavnom meste

  • Bratislava, napriek tomu, že o nej stále niektorí hovoria ako o betónovom meste, má, úplne naopak, výnimočne mnoho zelených plôch.
  • Hlavné mesto je opreté o malé Karpaty, dajú sa v ňom nájsť lužné lesy, zachované sú viaceré veľké záhrady, v Petržalke je najstarší verejný park v strednej Európe.
  • Krajinná architektka Ing. TAMARA REHÁČKOVÁ, PhD. (54), hovorí, že historické záhrady Bratislavy boli ohromne pútavé miesta, kde sa pestovali aj pomarančovníky či granátové jablká, a niektoré zvyšky záhrad sú zachované dodnes.
Bratislava ako betónová džungľa. Odborníčka však poukazuje na výnimočnú zeleň v hlavnom meste
Zdroj: Dreamstime

Pred časom jedna holandská cestovná kancelária zverejnila rebríček najzelenších metropol sveta a Bratislava sa umiestnila na treťom mieste. Naozaj je Bratislava taká zelená?
Áno. Ja som sa aj vo vedeckej práci venovala vegetácii v urbanizovanom prostredí, v roku 2006 nám vyšla monografia, v ktorej bol hodnotený podiel zelených plôch na území Bratislavy v porovnaní s inými európskymi mestami. Bratislava z porovnania vyšla ako veľmi zelené mesto, jedna tretina rozlohy mesta sú lesy.

Bratislavčania, ktorí mesto dobre poznajú, o tom vedia, ale pre zvyšok Slovenska je to často betónová džungľa. Prečo je taký pohľad Slovákov na hlavné mesto?
Možno preto, že bratislavské lesy sú hlavne na okraji a návštevníci chodia viac do centier, kde možno pociťujú menej zelene. Lenže do hraníc mesta patria aj lesy v Karpatoch, a aj Petržalke sa hovorí betónová džungľa, no určite to neplatí. V Petržalke sú úžasné veľkorysé plochy zelene, aké v teraz budovaných obytných súboroch nenájdete. Pocit betónovej džungle je možno spôsobený aj chýbajúcou vybavenosťou v Petržalke, nie sú tam lavičky, nie je to prostredie, ktoré by vás oslovilo, že poď, sadni si, oddýchni si.

V Petržalke sú obrovské prázdne zelené plochy medzi blokmi domov, človek sa tam cíti akoby stratený, nie je tam žiadny záchytný bod. Myslíte tie?
Presne, a je obrovská výzva, čo s tými zelenými plochami, lebo Petržalka je z hľadiska zelených plôch jedna z tých lepších častí.
Aj Dlhé Diely sú príliš zastavané, ale človek, ktorý býva na kraji sídliska, vyjde z vchodu paneláku a do troch minút je v lese...
Dlhé Diely sú urbanisticky premárnená príležitosť, na tom kopci mala byť úplne iná architektúra. Ale ak by sme sa vrátili k tomu rebríčku, tak ak Holanďania písali, že Bratislava je tretia najzelenšia metropola sveta, mali podľa mňa pravdu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.