Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.06.2020, 00:00

Čitatelia kostí nie sú len v amerických seriáloch. Čo všetko sa reálne dá zistiť z ľudských kostí?

  • Historickí antropológovia sa dostávajú aj na miesta, ktoré nie sú pre väčšinu ľudí bežne prístupné. Tajomné krypty, útroby kostolov, kaštiele, dokonca aj jaskyne...
  • Nachádzajú a skúmajú staré ľudské pozostatky.
  • Napríklad múmiu Žofie Andrássyovej Szerédyovej z Krásnej Hôrky, kostru cukrovarníka Antona Welsa z Kovariec – pradeda britskej herečky Audrey Hepburn – alebo mumifikované pozostatky rodiny baróna Kuffnera zo Sládkovičova.
  • Z kostí sa okrem iného dozvedajú, ako tí ľudia žili a prečo zomreli.
  • „Kostra z neolitu sa môže zachovať takisto veľmi dobre ako kostra z 19. storočia,“ vysvetľuje antropologička Mgr. SILVIA BODORÍKOVÁ, PhD. (47).
  • Čo všetko pôsobí na kosti po smrti človeka? Ako sa dá určiť pohlavie z lebky?
  • Prečo sa pozostatky košických mučeníkov analyzovali narýchlo v kostoloch? Kto a prečo zašil kosti dvoch z nich do tylu?
Čitatelia kostí nie sú len v amerických seriáloch. Čo všetko sa reálne dá zistiť z ľudských kostí?
Zdroj: HN/ Pavol Funtál

Čím sa líši historická antropológia od kriminalistickej, teda forenznej?
Forenzná antropológia sa zaoberá súčasnými nálezmi a jej úlohou je identifikácia jedincov. Čiže ak sa nájdu kostrové pozostatky nejakého človeka, ktorý zmizol dajme tomu pred piatimi rokmi, tak to patrí do kompetencie súdnych lekárov a forenzných antropológov. Historická antropológia sa zaoberá kostrovými pozostatkami z dávnejšej minulosti.

Kedy sa začína dávna minulosť, resp. história?
Hranica nie je presne stanovená. Napríklad najmladšie nálezy, ktoré som analyzovala, boli kosti vojakov z druhej svetovej vojny. To už je v podstate historická antropológia, takéto pozostatky už pre forenzných, teda súdnych, antropológov nie je sú zaujímavé.

A čo ak sa nájde kostra človeka, ktorého podrezal sused v 40. rokoch minulého storočia a zakopal na záhrade?
To je špecifický prípad, ktorým by sa mal zaoberať forenzný antropológ, ale z trestnoprávneho hľadiska by už bol premlčaný. Ja sa špecializujem na analýzy kostrových pozostatkov, zaoberám sa historickými populáciami. Robím všetko od druhej svetovej vojny ďalej do histórie. Skúmali sme kostrové pozostatky z 19. storočia, veľa kostier zo stredoveku, početné nálezy máme z doby bronzovej, no menej ich je z neolitu – kamennej doby. Vtedy totiž ešte neexistovali veľké pohrebiská, boli to buď skupiny hrobov, alebo ojedinelé nálezy kostier. V neolite neboli pohrebiská v takej podobe, ako boli stredoveké cintoríny, na ktorých mohlo byť pochovaných aj štyristo jedincov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.