Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
01.08.2020, 00:00

Dýchame ich, jeme aj pijeme. Naše orgány obsahujú časovanú bombu

  • Za rok vyprodukuje ľudstvo 400-tisíc ton plastu.
  • Plast používame pri výrobe takmer všetkého. Je lacnejší ako drevo, sklo či kov a má extrémnu trvanlivosť.
  • Kvôli tomu sa však v prírode aj dlho rozkladá a zamoruje planétu. Najnebezpečnejšie sú však „neviditeľné“ mikroplasty a nanoplasty.
  • Miniatúrne úlomky plastov s veľkosťou od 0,00001 cm až 0,5 cm sú všade. Dýchame ich, jeme aj pijeme. A náš organizmus ich nevie vylúčiť.
  • O tom, čo v tele môžu spôsobiť dlhodobo, či už kvôli hromadeniu v orgánoch, či pre obsah jedov, ktoré na seba vonku nabalili, vieme málo.
  • „Zatiaľ sa iba modlíme, aby boli vplyvy malé,“ hovorí prof. RNDr. TOMÁŠ CAJTHAML, Ph.D. (45), z Ústavu pre životné prostredie Prírodovedeckej fakulty UK a šéf Laboratória environmentálnej biotechnológie v Mikrobiologickom ústave Akadémie vied ČR.
Dýchame ich, jeme aj pijeme. Naše orgány obsahujú časovanú bombu
Zdroj: Gettyimages

V Tichom oceáne pláva ostrov z plastov, veľký ako niekoľko plôch celého Francúzska. Mikroplasty boli nájdené v ľade na Antarktíde, na Mount Evereste aj na dne Mariánskej priekopy, teda 10 994 metrov pod hladinou oceánu. Ako je to možné?
Pretože ročná produkcia plastov neustále stúpa. Dnes vyrábame takmer 400 miliónov ton plastov ročne a to číslo sa stále zvyšuje. Bez plastov sa v súčasnosti nezaobídeme. Nebol by to taký problém, keby sme ich riadne likvidovali. Asi 40 % všetkých plastov sa spotrebuje na jednorazové obaly, stávajú sa teda okamžite odpadom a ako s takým by sa s ním malo aj správne naložiť. To sa však, bohužiaľ, nedeje.

​Ako veľmi stúpa spotreba plastov?
Okolo roku 2000 bola výroba, a teda aj spotreba, zhruba 200 miliónov ton ročne. Teraz sme na dvojnásobku. A ak sa nič zásadné nezmení, existujú výpočty, že v roku 2050 bude produkcia plastov asi 1 500 miliónov ton ročne. Ja teda dúfam, že sa spamätáme.

Ako veľmi sme zamorení mikroplastmi a nanoplastmi, teda úlomkami plastov s veľkosťou od 0,5 centimetra až po 100 nanometrov, čo je zhruba 0,00001 centimetra?
Podľa výpočtov OSN sme k roku 2018 mali v našom životnom prostredí 51 biliónov kusov týchto častíc, ale to je, samozrejme, nezmyselné číslo. Mikro- a nanoplastov bude v našom životnom prostredí rádovo viac. Koľko presne, to, bohužiaľ, nevieme.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.