Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.08.2020, 15:30

Ľudstvo prestalo rásť. Ako človeka mení sedenie?

  • Ľudské telá sa menia nielen v miliónoch, ale aj v desiatkach rokov podľa toho, aká je výživa, aké sú zvyky, aké sú možnosti.
  • Telo je ideálne „skonštruované“ na chôdzu a vytrvalostný beh, ale čo s nami robí neustále sedenie?
  • RNDr. Michaela Dörnhöferová, PhD. (36), hovorí, že v súčasnosti sú ľudia najvyšší, akí kedy boli, a možno sú už na vrchole.
  • Čo spôsobuje, že ďalšie generácie už nebudú vyššie? Ktoré národy patria k najvyšším?
  • Kedy je výhoda mať dlhé nohy a kedy, naopak, krátke a zavalitý trup?
Ľudstvo prestalo rásť. Ako človeka mení sedenie?
Zdroj: Dreamstime

Ľudia sú dnes vyšší, ako boli napríklad pred päťdesiatimi rokmi. Čím to je?
Je to jav označovaný ako sekulárny trend, postupne sa zvyšovala telesná výška. Faktorov, ktoré na rast vplývajú, je viac, ale za hlavný sa označuje lepšia ekonomika a výživa populácie. Zo štúdií pekne vidieť, že po ťažkých obdobiach, či už to bola prvá, alebo druhá svetová vojna, keď mali ľudia nedostatok potravín, nasledoval pokles telesnej výšky, ale zasa v období dostatku zdrojov potravy je viditeľný trend zvyšovania. V súčasnosti už nie sú také veľké prírastky na telesnej výške. Rast výšky je výrazne spomalený.

​Je to rovnako pri ženách aj mužoch, že sa zvyšovali?
Áno.

Športovci, ktorí kedysi chodili do Ázie, napríklad do Číny, hovorili, že sa tam cítili ako basketbalisti, že Číňania boli drobní. Dnes sú však aj tam chlapi ako hory, že nevedno, kde takých veľkých ľudí berú...

Môže to byť práve v lepšej výžive, ktorá je jedným z najdominantnejších faktorov.

Zvláštne, ako dokáže telo rýchlo reagovať, že sa nemení v tisíckach alebo miliónoch rokov, ale zmeny sú viditeľné už v desiatkach rokov...
V tomto je človek evidentne schopný druh, dokáže sa pomerne rýchlo adaptovať, čo je aj jeden z dôvodov, prečo sa ľudstvu darí, prečo je človek najväčším predátorom na vrchole potravinového reťazca. Podľa mnohých štúdií sa teraz rast naozaj akoby výraznejšie spomalil. Štúdie sa robia tak, že sa sleduje vzorka mužov, vzorka žien, meria sa telesná výška, proporcie tela, hmotnosť a porovnáva sa s minulosťou. V niektorých krajinách vyšli výsledky štúdií až tak, že rast sa takmer zastavil napriek tomu, že tam majú dostatok potravy, dobrú výživu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.