Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.08.2020, 00:00

Prečo muži žijú kratšie: Je za tým matkina kliatba, hormóny a teória babičiek

  • Rovnakú otázku si kladú vedci po celom svete, ale jednoznačnú odpoveď na ňu stále nemajú.
  • Prečo umierajú ženy priemerne o niekoľko rokov neskôr ako muži?
  • Prečo 9 z 10 ľudí, ktorí oslávia 110. narodeniny, sú dámy? Vyzerá to, že dôvodov je viac.
  • Pohlavné chromozómy, rozdielne hladiny hormónov, ale napríklad aj riskantnejší spôsob života mužov. Čo všetko sa pod väčšiu dlhovekosť žien podpisuje?
  • Vyskytuje sa rovnaký princíp aj medzi ďalšími cicavcami?
  • Prečo aj medzi ťažkými prípadmi choroby COVID-19 prevažujú muži?
  • Prečo to takto príroda vôbec „naprogramovala“ a ako s tým súvisí menopauza?
  • O tom všetkom sme sa rozprávali s biológom prof. Ing. Jaroslavom Petrom, DrSc. (61), popularizátorom vedy naprieč odbormi.
Prečo muži žijú kratšie: Je za tým matkina kliatba, hormóny a teória babičiek
Zdroj: Shutterstock

V Česku sa ženy dožívajú priemerného veku 81,1 roka, muži 75,1 roka, na Slovensku o niečo menej, muži priemerne 73,8 a ženy o sedem rokov viac. Ženy teda žijú dlhšie. Platia takéto údaje všade vo svete?
Všeobecne sa hovorí, že rozdiel vo veku mužov a žien je osem percent, keď sa však pozrieme na jednotlivé štáty alebo etniká sveta, nájdeme markantné rozdiely. Napríklad vo Švédsku je tento rozdiel dve percentá, ale napríklad u amazonských Indiánov, ktorí ešte dnes žijú životom pravekých ľudí a sú to v podstate lovci a zberači, je rozdiel medzi dožitím mužov a žien dokonca 18 percent.

​To nás prekvapilo, pretože sme u nich kvôli detskej úmrtnosti a problémom pri pôrodoch očakávali, že na tom budú horšie skôr ženy. Pravdepodobne to však súvisí aj s tým, že tamojší muži žijú riskantnejším životom – pri love môžu naraziť na jaguára alebo na nepriateľský kmeň. Svoje však iste robí aj biológia. Keď sa pozrieme na ľudí, ktorí sa dožili veku nad 110 rokov, deväť z desiatich sú ženy. Jeanne Louise Calmentová z Francúzska sa údajne dožila 122 rokov, 5 mesiacov a 14 dní (je považovaná za najdlhšie žijúceho človeka, ktorého vek bol spoľahlivo overený a ktorý sa ako jediný dožil viac ako 120 rokov, pozn. red.). Existuje síce teória, že to bol švindeľ, že sa s ňou vymenila jej dcéra, aby mohla poberať jej starobný dôchodok, faktom však je, že ženy naozaj žijú dlhšie ako muži. Na druhej strane sa však vyššieho veku dožívajú viac choré.

Čím to teda je?
Teórií existuje celý rad. Jedna z nich hovorí, že je to dané našou dedičnou informáciou. My ľudia máme 46 porcií dedičnej informácie, 23 dostávame od matky a 23 od otca. V 22 chromozómoch máme uloženú väčšinu našej dedičnej informácie. Tieto chromozómy nám určujú to, že máme mozog alebo ako nám funguje pečeň. Ten dvadsiaty tretí je pohlavný chromozóm. Kým prvých dvadsaťdva číslujeme od 1 do 22, pohlavné chromozómy označujeme ako X a Y.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.