Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.08.2020, 00:00

Dobrý pomocník, zlý pán. Ako udržať stres pod kontrolou?

  • Stres je strašiakom spoločnosti. Ako by aj nie, keď sa týka väčšiny z nás.
  • Aj keď je individuálna miera stresovej zraniteľnosti u každého iná, je jasné, že nebezpečnosť stresu stúpa s dĺžkou jeho pôsobenia.
  • „A ak človek trpí nadlimitným alebo chronickým stresom, môže sa právom obávať negatívnych dôsledkov, ktoré môžu viesť až k vzniku závažných chorôb,“ hovorí klinický psychológ doc. PhDr. MAREK PREISS, Ph.D. (53).
Dobrý pomocník, zlý pán. Ako udržať stres pod kontrolou?
Zdroj: Profimedia

Pôsobili ste ako psychológ v Bosne po vojne v Juhoslávii. Ako sa človek dostane na také miesto?
Na konci roku 1994 som cez organizáciu Človek v tiesni dostal ponuku spolupracovať s University of Kiel na programe, ktorý sa staral o traumatizovaných ľudí v moslimskej časti Mostaru. Strávil som tam viac ako tri mesiace a našou úlohou bolo pomáhať ľuďom, poškodeným stresom.

​Väčšinou išlo o ľudí, ktorí zažili bombardovanie počas vojny a utiekli z dedín do lesa. Nakoniec sa im podarilo dosiahnuť pomoc od Červeného kríža alebo inej humanitárnej organizácie. Moja práca spočívala v tom, že som s nimi hovoril ako psychológ.

Mal som tak možnosť pozorovať vplyv ťažkého stresu na ich prežívanie a správanie. Napríklad deti po vojnových skúsenostiach začali koktať. Potom som ešte spolupracoval s Unicef a pracoval pre Človeka v tiesni v severnej Bosne a Hercegovine v Maglaji (85 % obyvateľov Maglaje tvoria moslimskí Bosniaci, pozn. red.), kde som tiež poskytoval psychosociálnu pomoc.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.