Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
30.08.2020, 00:00

Umelé kĺby aj komplikované operácie zažívajú už aj psy. Ktoré plemená sú najzdravšie?

  • Každé psie plemeno má svoje zdravotné muchy, tie sú však často výsledkom nezodpovedného chovu.
  • „Ak prevládajú finančné záujmy nad zdravým rozumom, je selekcia zvierat v chove na bode mrazu,“ tvrdí veterinár MVDr. PAVOL VALÁŠEK (43).
  • Aké choroby trápia našich štvornohých priateľov najčastejšie?
  • Čo všetko sa dá zistiť precíznym vyšetrením psa? Existuje vôbec zdravé plemeno?
Umelé kĺby aj komplikované operácie zažívajú už aj psy. Ktoré plemená sú najzdravšie?
Zdroj: Archív Pavla Valášeka

Jednotlivé psie plemená majú svoje charakteristické choroby. O ktorých sa hovorí najčastejšie?
Pri veľkých plemenách sú najčastejšie ortopedické problémy, to je veľmi nepríjemná vec. Sú to dedičné ochorenia, dedičnosť je jednoznačná, ale nie taká priamočiara ako pri dedičnosti farby očí, krvných skupín a podobne.

​Preto rodičia, ktorí sú postihnutí alebo len prenášačmi informácií o dysplázii, môžu mať veľmi zdravé potomstvo alebo môžu mať potomstvo úplne choré. Skríning, čo by sa mal robiť a poctiví chovatelia ho aj robia, je v dnešnom štádiu medicíny zatiaľ asi jediný, ktorý vieme robiť, aby sa tieto veci nevyskytovali. Je však toho veľmi veľa, pretože sa podvádza.

Takže ak prídem so šteniatkom, dá sa zistiť, či bude mať dyspláziu?
To je ten problém, že musíme počkať do veku jedného roka, keď je už ukončený rast skeletu – všetkých kostí. Vtedy to dokážeme posúdiť na základe röntgenu. Preto by sa viac malo dbať o to, aby boli zvieratá, ktoré sú zaradené do plemenitby, veľmi dôsledne vyšetrené. A potomstvo produkovať iba na zdravých jedincoch, pretože potom prevalencia ochorenia krásne klesá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.