Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
13.09.2020, 00:00

Tomáš Maštalír: Postoj nášho štátu k vzdelaniu bol a je trestuhodný

  • V Slovenskom národnom divadle ho môžeme vidieť ako Petrucciho v Shakespearovom Skrotení zlej ženy, ale aj ako Andreja v Tajovského Hriechu, dohromady hral v minulej sezóne v deviatich inscenáciách.
  • TOMÁŠ MAŠTALÍR (42) patrí k najvyťaženejším slovenským hercom, okrem SND hosťuje v iných divadlách v ďalších piatich inscenáciách, nakrúca seriály a filmy, od septembra minulého roka je pedagógom na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave.
  • A pedagógom je tiež v najnovšom komediálnom seriáli Markízy Pán profesor, v ktorom má ako veľmi nekonvenčný učiteľ na starosti gymnazistov.
Tomáš Maštalír: Postoj nášho štátu k vzdelaniu bol a je trestuhodný
Zdroj: Wandal Production

Hráte v seriáli Pán profesor učiteľa, ale učiteľom ste aj naozaj, na VŠMU. Vy ste učiteľom chceli byť?
Nikdy som nemal ambíciu niekoho učiť ani som sa na to necítil, ale súčasťou života je zmena. Nik z hereckých pedagógov, ktorí nás učili na VŠMU ako vedúci ročníkov, už neučia. Mojím ročníkovým pedagógom bol Emil Horváth, učil tam Juraj Slezáček, Martin Huba, Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Zuzana Kronerová. Učenie zavesili na klinec, ale keď s tým ako mladší začínali, zrejme boli v podobnej situácii ako ja teraz, že prišli ako nová generácia pedagógov.

Keď prišla ponuka, aby ste učili, čo ste na to povedali?
Nehrnul som sa do toho. Vedel som, že som dosť vyťažený, navyše som si nebol istý, či už mám čo odovzdať mladším. No tento umelecký priestor mi dal veľmi veľa, fungujem v ňom dvadsať rokov a začínal som cítiť, že niečo mu vrátiť musím. Aj keď slovíčko učiť je pri herectve veľmi zvláštne. Myslím si, že herectvo sa učiť nedá. Keď človek nejaký čas funguje v praxi a nazbiera skúsenosti, sám sa veľa naučí a potom sa ako pedagóg delí o skúsenosti a svoj pohľad s mladšími. Mám pocit, že toto robili moji pedagógovia, keď som študoval, snažili sa nás voviezť ako čerstvých nováčikov do sveta herectva, niečo nám odkryť a hlavne rozvíjať, čo v nás bolo. To isté sa snažím robiť teraz ja.

Rozmýšľali ste dlho, či do toho ísť, alebo nejsť?
Dosť dlho. Za tých 20 rokov, čo som zo školy preč, padla otázka učenia viackrát.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.