Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
10.10.2020, 00:00

Odborník radí, ako sa zbaviť zlej nálady: Prestaňte zápasiť so životom

  • Máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Ktorú chcete skôr?
  • Tá zlá je, že ak sa v živote trápite, možno sa chyba stala už v detstve a nič s tým nenarobíte.
  • Tá dobrá však je, že je stále veľa iných spôsobov, ako sa mať lepšie.
  • Ako čeliť súčasnému svetu a ako sa naladiť radostne, vysvetľuje guru českej psychiatrie, MUDr. RADKIN HONZÁK (81), CSc.
Odborník radí, ako sa zbaviť zlej nálady: Prestaňte zápasiť so životom
Zdroj: Shutterstock

Pracujeme na umelej inteligencii a chystáme sa letieť na Mars, ale vlastnej hlave stále veľmi nerozumieme. Ako sa nám to stalo?
Pozrite, povedal to už filozof Martin Heidegger: „Už nás môže zachrániť len nejaký boh.“ A mal pravdu. My sme si napríklad mysleli, že ovládame technológie...

A neovládame?
Nielenže ich neovládame, ale ony ovládajú nás. Musíme si uvedomiť, že náš vlastný mozog je najzložitejšia vec, aká existuje. Uvediem to na príklade: vezmite si napríklad toxoplazmu. (Vnútrobunkový parazitický prvok spôsobujúci infekčnú toxoplazmózu. Tá môže vyvolať v tkanivách zápaly a podľa evolučného biológa prof. Jaroslava Flegra parazit napáda aj nervový systém a ľudia potom, o. i. pomalšie reagujú v kritických situáciách, navyše zvyšuje riziko schizofrénie, pozn.red.) Je to taký malý sviniar, ktorý nemá iný záujem než sa rozmnožovať.

A tento prvok potrebuje nejako prejsť mačkou, aby prežil. Lenže mačka by nič také nezožrala, takže toxoplazma vlezie geniálnym spôsobom do myši: oklame dendritickú bunku, ktorá funguje ako taký strážca tela. Siahne do vrecka a ponúkne jej kalciový ión, to je niečo ako pre nás lexaurin alebo diazepam. Tým ju omámi, toxoplazma do nej vlezie a dá sa pohodlne dopraviť až do mozgu. Tam urobí takú paseku, že myš potom vlezie mačke priamo do papule. A teraz si toho miniatúrneho prvoka porovnajte s naším mozgom! Porozumieť tomu je veľmi zložité.

Čo sa nám ešte nedarí?
Prekročili sme svoj tieň. Sme sociálne živočíchy, nemôžeme žiť sami. Prirodzená tlupa makakov má asi 44 jedincov, prirodzená tlupa šimpanzov má asi 65 jedincov a prirodzená tlupa ľudí má 96 až 98 jedincov. Väčšia skupina je z mnohých dôvodov výhodnejšia a silnejšia, nájde sa tam viac nápadov. Do 98 jedincov je to celkom prehľadné, o každom viete, čo je zač. Cez spoločné rituály sa môžeme začať združovať do väčších skupín - čo robia aj šimpanzy. Lenže my sme sa namnožili do takých megaskupín, až je to už neprehľadné. Od zmätku nás delí len to, že sa dodržiavajú nejaké pravidlá. A ak sa nedodržiavajú, máte veľký problém.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.