Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.04.2021, 00:00

Ako nás riadia hormóny a prečo ľudí v Strážskom trápi štítna žľaza?

  • Ich nedostatok alebo nadbytok spravidla nebolí, ale v našom tele riadia alebo ovplyvňujú obrovské množstvo procesov – môžu za to, ako sa cítime, akú máme náladu, regulujú imunitný systém, hmotnosť, krvný tlak a aj to, či sme hladní alebo nasýtení...
  • Prvé hormóny sa v ľudskom tele začnú tvoriť ešte kým je plod v maternici a následne nás sprevádzajú celý život.
  • „Je extrémne dôležité, aby boli hormóny v rovnováhe – nesmie ich byť ani veľa, ani málo. Rovnako ako všetkého v živote,“ hovorí významný slovenský endokrinológ profesor MUDr. JURAJ PAYER (63).
  • Ktoré hormonálne problémy sú najčastejšie? Kvôli čomu je hormonálna liečba vnímaná negatívne?
Ako nás riadia hormóny a prečo ľudí v Strážskom trápi štítna žľaza?
Zdroj: TASR/Marko Erd

Väčšina lekárov mi pri rozhovoroch vraví, že ľudí v ich odborných ambulanciách z roka na rok pribúda. Badáte nárast pacientov aj vy, endokrinológovia?
Momentálne ani nie, pretože jedným z vedľajších efektov pandémie je, že ľudia menej navštevujú odborné ambulancie. Ale za normálnych okolností počet pacientov v endokrinologických ambulanciách narastá.

Znamená to, že problémy s hormonálnou rovnováhou sú čoraz častejšie?
Nemusí to tak byť, môže to byť dôsledok rastúcej osvety a lepšej diagnostiky. Najčastejšie pacienti prídu kvôli vyšetreniu štítnej žľazy. Jej hormóny sa vyšetrujú v rámci bežnej preventívnej prehliadky u všeobecného lekára a aj sonografické vyšetrenia sú častejšie ako v minulosti. Nuž, a jednoduchá matematika nepustí – čím viac vyšetrení, tým viac nálezov. Takže tých pacientov, ktorých k nám pošlú, je pochopiteľne viac. Našťastie, veľakrát ide o nálezy, ktoré sú z klinického hľadiska zanedbateľné.

Problémy so štítnou žľazou trápia až 18 percent Slovákov, teda takmer každého piateho. S akými ďalšími ťažkosťami prichádzajú pacienti za endokrinológom?
V posledných rokoch sú čoraz častejšie problémy s plodnosťou u mužov a žien, ktorí prichádzajú s požiadavkou na vyšetrenie pohlavných hormónov. Je to dôsledok toho, že mladí ľudia odkladajú založenie rodiny na neskôr, a keď to nejde prirodzene, tak zájdu do centra asistovanej reprodukcie, z ktorého ich odošlú k endokrinológovi. Veľkou témou je osteoporóza, ktorá ohrozuje každú druhú ženu po päťdesiatke a každého piateho muža.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.