Vojna na Ukrajine odhaľuje problémy, ktoré sme roky prehliadali. Energetická závislosť od diktátorských režimov, výroba liekov a tovaru presunutá do Ázie, celosvetovo previazané dodávateľské reťazce, ktoré sa jedným otrasom rútia k zemi. Ako tieto udalosti zmenia Európu a celkovo Západ?
Je zrejmé, že stojíme na veľkej dejinnej križovatke, z ktorej sa môžeme vydať najrôznejšími smermi. Ale nemám krištáľovú guľu a nie som ani prorok, aby som si mohol trúfnuť povedať, kam to bude. Neviem, koľko mi zostáva v živote rokov, ale na jednej strane by človek chcel byť dlho živý, pretože by ho zaujímalo, ako toto všetko dopadne. Na strane druhej sa obávam toho, čo príde a rád by som zomrel ešte vo svete, na aký som zvyknutý. Každá spoločnosť má v sebe vždy nejaké dobré a nejaké zlé rysy. Vždy záleží na tom, v akom sú pomere.
Na niektorých historických režimoch príliš veľa kladných vecí nevidím.
To preto, že tie kladné veci ani zďaleka nevyvažujú zápory. Napríklad v Sovietskom zväze bola pekná lyrická poézia a v nacistickom Nemecku zase veľmi dobrá ochrana zvierat, ale každý súdny človek chápe, že to boli oproti iným rysom týchto režimov dosť slabé aktíva.
Niektorí hlasno hovoria o tom, že hlavne v Európe sa budeme musieť snažiť byť oveľa samostatnejší. Končí sa touto vojnou globalizácia sveta?
Asi áno. A nemusí to byť nutne zlé. Úprimne povedané, keď sa napríklad reďkovky vozia do Európy z Čile, pretože to vyjde na zväzočku o pár desatín centa lacnejšie, potom to skutočne nedáva zmysel. Podobne je to napríklad s oceľou z Indie a mnohými ďalšími surovinami aj výrobkami. Bolo by pekné sa tu viac sústrediť povedzme na ekoturistiku, ochranu živočíchov a prostredie, medzikultúrne štúdiá a podobne. Je však nutné si uvedomiť, že tieto idey nie sú samonosné. Na fungovanie štátov aj celého kontinentu potrebujete mať pevný hospodársky základ. Už roky som si napríklad kládol otázku, čo by sa stalo, keby došlo napríklad k nejakej blokáde Európy a navyše k zničeniu zvyškov chemického priemyslu. Do roka by vypukol strašný hladomor.
Prečo si to myslíte?
Poľnohospodárstvo je dnes veľmi krehké a závislé od nafty, hnojív
Zostáva vám 86% na dočítanie.