S kolegami sa špecializujete na kurzy prežitia v divočine. V posledných rokoch organizujete aj pravidelné lekcie, ako prežiť v naozaj kritickej situácii, aj v mestách. Ide o takzvaný Urban Survival. Na túto tému dokonca vydávate knihy. Aký je na to dôvod?
Úplne jednoduchý. Všetko je to vec pripravenosti na krízové situácie. Teda aspoň čiastočnej sebestačnosti. Máme na to aj výraz prebratý z angličtiny, prepperstvo. Ľudia žijú väčšinou tak, ako keby sa nemohlo vôbec nič stať. Pritom by v našej pretechnizovanej spoločnosti stačilo, aby nebol pár dní elektrický prúd, od ktorého je skoro všetko závislé, a spoločnosť, ako ju poznáme, by sa mohla zrútiť. So známym geológom a propagátorom prepperstva Václavom Cílkom pripravujeme knihu zameranú práve na prežitie v takýchto situáciách v mestskom prostredí. Ľudia by si mali uvedomiť, že v prípade nejakej naozaj rozsiahlej krízy sa o nich štát nepostará, že sa budú musieť spoľahnúť hlavne sami na seba. Príkladom je počiatočná panika v čase covidovej pandémie, keď ľudia začali vo veľkom vykupovať trvanlivé potraviny z obchodov. Keby sa k niečomu podobnému pridal rozsiahly blackout (výpadok prúdu, pozn. red.), potom by to vôbec nebolo dobré.
Chápem, kam tým mierite. Zameriavate sa aj na organizovanie rôznych kurzov a lekcií prežitia v krízových situáciách. Zaznamenali ste po vypuknutí vojny na Ukrajine zvýšený záujem o kurzy?
Presne tak. Hlavne tie zamerané na prežitie vo vojnovej zóne. A nielen o kurzy. Po vypuknutí vojny, ktorá od nás naozaj nie je ďaleko, z nášho internetového obchodu zrazu začala vo veľkom miznúť evakuačná batožina (balíčky s potrebami na prežitie v divočine a krízových situáciách, pozn. red.), špecializované lekárničky a ďalšie zostavy na prežitie. Avšak toto sa nedialo iba u nás. Napríklad obväzy a škrtidlá boli vypredané v celej Európe. Ja som sa už ľudí aj pýtal, či presne vedia, čo v tom konkrétnom balíčku je, a či to vedia aj použiť. Bolo im to často jedno. Len to chceli mať.
Zostáva vám 85% na dočítanie.