Čo bola pre vás najzaujímavejšia informácia, akú ste z prieskumov v rokoch 2020 až 2022 získali?
Prieskum trvá oveľa dlhšie, ale tie dva roky prebiehal pod mojím vedením a pod záštitou brnianskej Masarykovej univerzity. Tradícia zbierania dát o českej rodine siaha až na koniec 90. rokov 20. storočia. Realizuje sa pomocou štandardizovaného dotazníka naprieč mnohými krajinami sveta, aby sme mali porovnanie. A najväčšie prekvapenie? Jedno číslo z nášho zisťovania som ešte stále nestrávil – pýtali sme sa, koľko ľudí u nás má skúsenosť s neplodnosťou. Štvrtina dnešných českých žien do 49. roku sa viac ako rok márne snažila otehotnieť! Samozrejme, väčšina z nich neskôr nakoniec otehotnela, ale aj tak...
Bolo to číslo pred desiatimi-dvadsiatimi rokmi nižšie?
Úplne to nevieme, nemáme porovnanie, ale domnievame sa, že to tak bolo. Už len preto, že ženy materstvo čoraz viac a viac odkladajú a schopnosť počať dieťa s vekom klesá. U žien po tridsiatom roku klesá dosť dramaticky. Je dobré o tom vedieť... Pritom od generácií 1951 – 1957 pozorujeme nárast priemerného veku pri narodení prvého dieťa až ku generáciám 1977 – 1982 (z 22,2 na 27,6 roka). A ešte to porastie, pretože mnoho dnes opýtaných žien je zatiaľ bezdetných, takže v štatistike nefigurujú. Pritom prvý sex majú dnešné ženy oveľa skôr ako ich mamičky alebo babičky.
Ako sa to zmenilo?
Priemerný vek pri prvom pohlavnom styku je 17,4 roka u žien a 18,4 roka u mužov. Zatiaľ čo u mužov sa priemerný vek naprieč generáciami štatisticky významne nezmenil (drží sa v rozmedzí od 18 do 19 rokov), u žien priemerný vek pri prvom pohlavnom styku postupne klesá. Zatiaľ čo ženy narodené v rokoch 1946 až 1959 začínali s intímnym životom v priemernom veku 18,5 roka, ženy narodené v rokoch 1990 až 2002 začínali v priemere už vo veku 16,5 roka. Ale, samozrejme, väčšina žien používa antikoncepciu. Najpopulárnejší je kondóm (30 %), následne potom užívanie hormonálnej antikoncepcie (20 %) a prerušovaná súlož (19 %). A keď sa potom niekedy okolo tridsiatky alebo po nej rozhodnú mať deti, môžu na otehotnenie čakať dlhšie. Pred dvadsiatimi rokmi sa to vzhľadom na rastúcu populáciu nezdalo ako problém. Ešte v roku 1985 sa uvádzalo, že takmer každá žena, ktorá mohla mať dieťa, ho mala, údajne až 95 %. Vtedy to bolo v spoločnosti takto nastavené. Mať dieťa, najlepšie dve až tri, bola norma.
A dnes?
V súčasnosti je „obstaranie si“ potomka predmetom vyjednávania.
Zostáva vám 89% na dočítanie.