StoryEditor

Firma predala auto so stočenými kilometrami. Po kontrole ju chcú zrušiť

06.12.2017, 14:30
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Cenu jazdeného auta ovplyvňuje viac faktorov. Výbava, stav, trh, kde sa nachádza a v neposlednom rade aj počet najazdených kilometrov.

Pre niekoho to je nepodstatný údaj, pre niekoho svätý obrázok. Jedno je ale isté. Stáčanie odometrov a predaj stočeného auta je a dlho bude výnosný biznis. Slovenská obchodná inšpekcia klepla po prstoch ďalšej firme. Stane sa pomaly stočené auto spoločensky neakceptovateľné?

Spoločnosť SINCE STAR zo Žiliny doplatila na predaj o približne 10-tisíc kilometrov stočeného auta - model Mercedes ML. Okresný úrad podal návrh na jej zrušenie. Podnet na vykonanie kontroly Slovenskou obchodnou inšpekciou zaslalo združenie SOVA, ktoré dlhodobo bojuje proti stáčaniu odometrov.

Združenie SOVA v júni tohto roka informovalo Slovenskú obchodnú inšpekciu o podozrení na predaj stočeného Mercedes ML, ktorý bol ešte v apríli 2017 na nemeckom portáli Mobile.de s nájazdom 179-tisíc kilometrov. O mesiac neskôr už bol inzerovaný na Slovensku s nižším stavom odometra a to o 10 400 kilometrov, pričom bol drahší o 2 920 eur.

TopSpeed

SOI začala konať a po viacerých kontrolách a šetreniach vypátrala firmu, ktorá ako prvá na našom trhu ponúkala dané auto. Celú vec komplikoval fakt, že bazár predával auto prostredníctvom komisionálneho predaja a patrilo inej spoločnosti. Tá sa SOI preukázala kúpnou zmluvou, na základe ktorej inšpekcia identifikovala spoločnosť SINCE STAR, ktorá ako prvá právnická osoba u nás vozidlo ponúkala. Spoločnosť marila kontroly, nereagovala na výzvy a na uvedenom sídle nefungovala.

​Preto voči nej inšpekcia zahájila viaceré správne konania o uložení pokuty za marenie výkonu. Pokuta môže dosiahnuť až výšku 1 659,70 eur a môže byť udelená aj opakovane.

SOI konala ďalej, požiadala o vykonanie kontroly odborom živnostenského podnikania Okresného úradu a ten podal návrh na zrušenie spoločnosti. Samotný návrh na zrušenie, však nemusí byť len kvôli predaju auta so stočenými kilometrami. Kontrola mohla objaviť viaceré iné pochybenia vo firme. 

Teraz je na rade Okresný súd. „Aktivitu Slovenskej obchodnej inšpekcie a ďalších úradov v boji proti podvodníkom, ktorí stáčajú, resp. predávajú automobily s upravenými odometrami, veľmi vítame a vážime si ju. SOVA bude aj naďalej pokračovať v podávaní podnetov na nepoctivé bazáre či firmy, ktoré ponúkajú autá so zmanipulovaným stavom odometrov. Radi by sme poprosili aj občanov, aby sa zapojili a posielali nám podložené podozrenia,“ žiada predseda združenia SOVA Július Petrus.

A dodáva: „Bez aktívneho zapojenia sa do boja proti podvodníkom, ktorí stáčajú odometre alebo takéto autá predávajú, budú aj naďalej na našich cestách jazdiť ilegálne omladené vozidlá, ktoré sú nebezpečné pre všetkých účastníkov premávky. Na tieto ilegálne aktivity navyše doplácajú poctiví predajcovia. Nie vždy totiž dokážu odhaliť stočené autá, ktoré sa im „stáčacia mafia“ snaží predať. Napokon môžu byť vystavení tvrdým sankciám napriek tomu, že je pre nich veľmi ťažké dostať sa ku stopercentne hodnoverným informáciám o skutočnom stave odometra každého vozidla."

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

21. máj 2022 11:20