REUTERS/Wolfgang Rattay
StoryEditor

Firmy chcú vo svojich vozových parkoch elektromobily. Nahradia nimi klasické autá

07.06.2019, 10:49
Autor:
TASRTASR
Rozšírenie elektrických áut má byť podporené aj štátnymi príspevkami.

Firmy menia flotily svojich vozidiel. Za posledný rok cítiť presun od dieselového na benzínový pohon. V najbližších mesiacoch sa dá očakávať výrazný nástup elektromobilov ako služobných vozidiel. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedala výkonná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Čišková.

„Firmy v poslednom období reagovali na aféru dieselgate. Dieselové autá menia na benzínové, ktoré navyše nákladovo vychádzajú výhodnejšie. Firmy sú v porovnaní s minulosťou zodpovednejšie a hľadajú spôsoby, ako ochrániť životné prostredie. Posun k elektrickým autám bude nasledovať v ďalšom kroku,“ uviedla Čišková. Rozmachu elektromobility doteraz bránili na Slovensku viaceré faktory.

„Nabíjacia infraštruktúra nebola dosť početná a dojazd týchto vozidiel, ktorý bol pomerne nízky. To sa už v súčasnosti zmenilo. Tým, že sa odstránili, to už expanzii elektromobilov nebráni. Pre firmy sú dôležité náklady a pri elektromobiloch sa šetrí na spotrebe pohonných látok a na servise,“ upozornila Čišková.

Tá víta aj novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov, zavádzajúcu povinnosť pre vlastníka novej alebo významne obnovovanej budovy, ktorá má viac ako 10 parkovacích miest, respektíve nebytovej budovy s viac ako 20 parkovacími miestami, vybaviť ju nabíjacími stanicami elektrických vozidiel a infraštruktúrou vedenia. „Bude to ďalšia motivácia, aby sa firmy z hľadiska vozového parku stali zelenšie,“ dodala Čišková.

Podpora nákupu elektromobilov sa na Slovensku čoskoro zintenzívni. "Štát má záujem dotovať nákup elektromobilov. Celá schéma bude dotovaná z prostriedkov ministerstva hospodárstva, teda zo štátneho rozpočtu, a to vrátane infraštruktúry - nabíjacích staníc," priblížil minister hospodárstva Slovenskej republiky Peter Žiga (Smer-SD). 

Doterajšiu dotačnú schému v celkovej výške päť miliónov eur podľa neho rezort hospodárstva chce zatraktívniť. "Sme pripravení aj na inú výšku dotácie, ako bola nedávno vo výške tritisíc, respektíve päťtisíc eur na vozidlo. Sme pripravení byť veľmi flexibilní, nedáme dotáciu vo výške tritisíc alebo päťtisíc eur, ale bude možno vyššia," doplnil šéf rezortu hospodárstva.,

​Hoci sa elektromobilita sa na prvý pohľad ukazuje ako smer budúceho rozvoja automobilizmu, nemeckí vedci spochybnili samotnú ekologickosť elektromobilov. Podľa novej štúdie totiž pomáhajú životnému prostrediu len na papieri a v skutočnosti sú škodlivejšie než bežné autá so spaľovacími motormi.

Správu zverejnenú 17. apríla vypracoval profesor fyziky na Kolínskej univerzite Christoph Buchal a jeho kolegovia z ekonomického inštitútu Ifo Hans-Dieter Karl a Hans-Werner Sinn.

Pokiaľ sa zoberú do úvahy emisie oxidu uhličitého (CO2) vyprodukované pri výrobe batérií a pri výrobe elektriny v Nemecku, elektromobily zaťažujú ovzdušie o 11 až 28 percent viac ako klasické vozidlá so spaľovacími motormi. Veľa energie sa totiž spotrebuje už pri ťažbe a spracovaní lítia, kobaltu a mangánu používaných pri výrobe batérií do elektro-áut či hybridov.

01 - Modified: 2023-03-31 22:00:00 - Feat.: - Title: Ústupok v zákaze spaľovacích áut od roku 2035. Nemecko podpísalo bianko šek 02 - Modified: 2023-03-31 08:25:38 - Feat.: - Title: V Košiciach pribudlo desať nabíjačiek pre elektromobily 03 - Modified: 2023-03-31 11:35:00 - Feat.: - Title: Testy v autoškolách sa od zajtra zmenia, budú ťažšie. Otesujte sa v ich zvládaní aj vy 04 - Modified: 2023-03-31 09:25:00 - Feat.: - Title: Beštia novej éry: Lamborghini predstavilo svoj prvý plug-in hybrid, má vyše tisíc koní 05 - Modified: 2023-03-30 12:05:00 - Feat.: - Title: Jazdenka od lízingovky? Nové pravidlá kúpu uľahčia, pri prepise sú však stále nedostatky
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
02. apríl 2023 00:51