netcarshow (Ilustračná snímka)
StoryEditor

Nemecko verí vodíku ako palivu budúcnosti. Volí novú stratégiu jeho podpory

13.02.2020, 10:05
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Zatiaľ ide len o národnú záležitosť, od polovice roka 2020 však bude predsedať Európskej rade a jednou z nemeckých priorít je podpora vodíka. Svetlá budúcnosť batériových elektromobilov, ako jediného riešenia podporovanej mobility, by tak mohla dostať vážne trhliny.

Staviť všetko na jednu kartu sa nevypláca. Vedia o tom aj stratégovia európskej mobility, stále častejšie sa preto ozývajú hlasy varujúce pred jednostrannou orientáciou na batériové elektromobily. S ich nárastom sa totiž vynárajú nové a nové problémy, ktorých riešenia sa často len odsúvajú. Jedným z nich je aj závislosť od dodávok batérií, ich nedostatok na trhu či absencia drahých surovín potrebných na výrobu.

Nie sú batérie? Tak stojíme

Je verejným tajomstvom, že niektoré automobilky museli dokonca obmedziť výrobu svojich batériových elektromobilov práve kvôli nedostatku trakčných batérií. Podľa britského denníka The Times to už postihlo aj Jaguar, ktorý musel z dôvodu nedostatku batérií na týždeň pozastaviť výrobu elektromobilu Jaguar I-Pace.

S výrobou mu pritom pomáha rakúska spoločnosť Magna Steyr a akumulátory nakupuje od poľského zastúpenia LG Chem. Jaguar v tom však nie je sám a podobné problémy už ohlásilo viac automobiliek. Podľa denníka Handelsblatt mal s dodávkami akumulátorov z LG Chem problém aj Mercedes-Benz pri výrobe elektrické SUV modelu EQC.

Vodík má byť riešenie

Vodíkové autá sú dnes vnímané ako jedna z možných alternatív pohonu budúcnosti, ich rozšíreniu však bráni nedostatočná infraštruktúra. Peniaze na jej budovanie sa však nebudú uvoľňovať skôr, než bude jasné, že vodík dostane v blízkej budúcnosti podobnú legislatívnu podporu, akú dnes užívajú batériové elektromobily.

Podľa Henrika Hololeia zo sekcie dopravy a mobility Európskej komisie je najväčším problémom vodíkovej mobility strach užívateľov z nedostatočnej infraštruktúry. Preto je nevyhnutné, aby sa ľady pohli aj v tejto oblasti. S masovejším rozšírením tohto pohonu príde aj zlacnenie vodíkových technológií, ktoré sú dnes veľmi drahé.

​Ako prvé v tejto oblasti najvýraznejšie zaberie Nemecko, ktoré pripravilo novú stratégiu pre vodíkový pohon. Nemecký minister hospodárstva, Peter Altmaier, predpokladá intenzívne zavádzanie vodíka v niekoľkých oblastiach dopravy, zároveň očakáva, že v roku 2030 bude Nemecko až 20 percent vodíka vyrábať z obnoviteľných zdrojov.

Do troch rokov chcú mať vybudovaných 400 staníc na vodík. Ten budú užívať nielen bežní motoristi na osobných autách, ale aj autobusy, vlakové súpravy a pracovné mechanizmy. Nemci zároveň vyčíslili, čo ich bude podpora vodíka stáť. Na konci účtu svieti číslica 3,4 mld. eur.

Ide aj o výskum

Nemci chcú výraznejšie investovať do rozvoja infraštruktúry (na distribúciu vodíka použijú aj súčasné upravené plynovody, vodíkové „cesty“ majú byť len v Nemecku dlhé 5 900 kilometrov), ale aj do výskumu spojeného so zdokonaľovaním výroby a distribúcie vodíka. Na testovacie vodíkové centrá vyčlenili 650 miliónov eur.

​Nemecko sa netají ambíciou podpory vodíkových pohonov na území celej Európskej únie. Od polovice roka 2020 totiž bude predsedať Európskej rade. Na podnet predsedajúceho štátu by mal byť už v roku 2021 predložený nový celoeurópsky dokument podpory a rozvoja alternatívnych palív, medzi ktorými bude hrať vodík hlavnú úlohu. Už dnes sa k nemu hlásia krajiny Beneluxu aj Veľká Británia.

Tá sa netají tým, že v roku 2030 chce mať na svojom území až tisíc vodíkových staníc. A ich argumenty? Okrem ekologického prínosu a lepšieho komfortu tankovania (násobne rýchlejšie dotankovanie energie ako pri batériových elektromobiloch) je to predovšetkým zníženie závislosti národného hospodárstva od dovozu strategických surovín z iných krajín.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2023-06-04 16:02:05 - Feat.: - Title: Nemecko na budúci rok vyšle do Indo-Pacifiku dve vojnové lode 02 - Modified: 2023-06-04 13:46:28 - Feat.: - Title: Demonštranti v nemeckom Lipsku zranili 50 policajtov 03 - Modified: 2023-06-04 12:31:00 - Feat.: - Title: Takmer dve tretiny nemeckých áut spĺňajú najprísnejšie emisné normy Európskej únie 04 - Modified: 2023-06-04 08:42:17 - Feat.: - Title: Nemecký minister obrany vyzval štáty, aby sa postavili proti ruskej agresii na Ukrajine 05 - Modified: 2023-06-04 05:08:14 - Feat.: - Title: Neonacistická strana v Nemecku si zmenila názov na "Vlasť"
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
05. jún 2023 03:11