Geniálny nápad mal mať jednoduché riešenie. V roku 2008 o vynáleze, ktorému dal František Hrabal svetové meno Self Inflating Tire (samonafukovacia pneumatika), napísal medzi vôbec prvými na svete český portál iDNES.cz.
„Funguje na princípe peristaltickej pumpy. Tá sa používa približne sto rokov a jej výhodou je, že je veľmi spoľahlivá. Princíp sa používa v medicíne a iných odvetviach,“ popísal zástupca firmy Coda Development, ktorú Hrabal pre ďalšiu prácu na svojom vynáleze založil.
„Vynález nie je prevratný v tom, čo robí. Existujú rôzne systémy dofukovania pneumatík, integrované kompresory a podobne. Ide však o veci, ktoré sú zložité, drahé a náročné, zvyšujú hmotnosť a podobne. Náš vynález je revolučný v tom, že je veľmi jednoduchý a že v podstate nijako výrazne nenavýši cenu pneumatiky,“ popísal vtedy. Teraz prináša iDNES.cz podobnejšie vysvetlenie prípadu, ktorý v posledných dňoch obletel svet a v ktorého jadre stojí český konštruktér a americký výrobca pneumatík Goodyear.
Zostáva vám 88% na dočítanie.