StoryEditor

Autá s právom prednostnej jazdy. Ktoré to sú a kedy majú prednosť?

04.04.2018, 15:00
Prinášame vám súhrn všetkého podstatného o autách s právom prednostnej jazdy.

Vodiči sa od seba odlišujú. Nemyslíme tým teraz tých pokojných a rozvážnych alebo agresívnych. Narážame skôr na menej skúsených šoférov, ktorí môžu v určitých situáciách panikáriť. Medzi ne rozhodne patrí aj uvoľnenie cesty vozidlám s právom prednostnej jazdy. Čo to však znamená, ktoré automobily sem patria a ako si zachovať chladnú hlavu?

Automobily s právom prednostnej jazdy sú vozidlá, ktoré pri plnení špeciálnych úloh používajú typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou. Vodič takéhoto vozidla nie je v tomto prípade povinný "dodržiavať povinnosti a zákazy ustanovené týmto zákonom okrem povinností podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 4 ods. 2 písm. a) až f). Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa zvláštne výstražné znamenia (ďalej len „vozidlo s právom prednostnej jazdy“), je povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil".

Vozidlá s právom prednostnej jazdy sú autá:

a) ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, Vojenského spravodajstva a civilnej ochrany obyvateľstva, ktoré určí príslušný minister,
b) Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, Horskej záchrannej služby, záchrannej zdravotnej služby a banskej záchrannej služby pri plnení úloh spojených so záchranou života a zdravia osôb alebo materiálnych hodnôt,
c) Slovenskej informačnej služby, ktoré určí riaditeľ Slovenskej informačnej služby,
d) Národnej rady Slovenskej republiky pri preprave ústavných činiteľov alebo členov zahraničných delegácií a pri plnení úloh spojených s takou prepravou,
e) vlády Slovenskej republiky pri preprave ústavných činiteľov alebo členov zahraničných delegácií a pri plnení úloh spojených s takou prepravou,
f) Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky pri preprave ústavných činiteľov alebo členov zahraničných delegácií a pri plnení úloh spojených s takou prepravou,
g) Ústavného súdu Slovenskej republiky pri preprave jeho predsedu,
h) Najvyššieho súdu Slovenskej republiky pri preprave jeho predsedu,
i) Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky pri preprave jeho predsedu,
j) Národného bezpečnostného úradu pri preprave jeho riaditeľa,
k) Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky pri preprave generálneho prokurátora,
l) obecnej polície, ktoré určí obec.

Ak na stojacom vozidle svieti zvláštne výstražné svetlo modrej alebo červenej farby, prípadne ich kombinácia, musí vodič iného vozidla zvýšiť opatrnosť, znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo.

Polícia Slovenskej republiky (Ilustračná snímka)

​Ministerstvo vnútra však môže v osobitných prípadoch, najmä ak je to potrebné na ochranu života, zdravia alebo majetku, na základe písomnej žiadosti vydať povolenie na používanie zvláštnych výstražných znamení aj na iných vozidlách, ako sú uvedené vyššie; v takom prípade môže byť zvláštne výstražné svetlo modrej farby umiestnené na vozidle len pomocou prenosného zariadenia.

Vozidlá s právom prednostnej jazdy môže šoférovať len vodič starší ako 21 rokov a okrem toho musí mať vo vedení motorového vozidla príslušnej skupiny najmenej dvojročnú prax.

Na cestách však môžete stretnúť aj automobily so zvláštnymi výstražnými svietidlami oranžovej farby. Zvláštne výstražné svietidlo oranžovej farby používajú vozidlá, ktoré by mohli svojou jazdou alebo pracovnou činnosťou ohroziť bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. V tomto prípade však nejde o vozidlá s právom prednostnej jazdy, avšak vodič iného vozidla je povinný podľa okolností znížiť rýchlosť jazdy alebo aj zastaviť vozidlo.

Ako sa sanitke uhnúť?

Počas jazdy je potrebné sledovať situáciu nielen pred vašim vozidlom, ale taktiež za ním. Neodporúčame teda ani počúvať príliš hlasno hudbu, keďže by sa mohlo stať, že vozidlo s právom prednostnej jazdy jednoducho nebudete počuť prichádzať. Vodič má totiž povinnosť vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo.

Do skupiny vozidiel tvorenej vozidlami s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré sprevádzajú, sa však iný vodič vozidla nesmie zaraďovať. Mnohí tiež netušia, že vozidlá s právom prednostnej jazdy majú prednosť aj v čerpaní pohonných látok na čerpacej stanici. Nemusia pritom však používať zvláštne výstražné znamenia.

​No často sa stáva, že vodiči napríklad záchranke či polícii pri plnení špeciálnych úloh (využívaní prednostnej jazdy) neuhýbajú a blokujú ich v jazde. V malých percentách to môže byť úmysel, no zvyčajne vodič vozidla spanikári a netuší, kam sa na ceste uhnúť.

Samozrejme, to môže byť občas problém - najmä v preplnených veľkomestách a v zápchach. Preto by ste mali ešte pred úplným zastavením vozidla na svetelnej križovatke či v kolóne myslieť na dostatočnú rezervu, teda nechať si priestor na manévrovanie za vozidlom pred vami v prípade potreby.

Archív HN

Na slovenských cestách funguje pravidlo, že autá sa pred vozidlami s právom prednostnej jazdy uhýbajú k okraju vozovky. Ak je cesta dvojprúdová - vozidlá v pravom pruhu sa uhýbajú doprava, vozidlá v ľavom pruhu doľava. V prípade napríklad trojprúdovej vozovky sa vozidlá v pravom a strednom pruhu uhýbajú doprava a vozidlá v krajnom ľavom pruhu doľava. Žiadny zákon však neprikazuje či neurčuje, ako sa vozidlám s právom prednostnej jazdy uhnúť.

Neodporúčame vám pri zaznamenaní sirény prudko brzdiť či odbočovať, rovnako tak nepoužívajte ani výstražné smerovky (všetky štyri). Vodiča vozidla s právom prednostnej jazdy to môže popliesť - radšej využite len tú smerovku, kam sa plánujete uhnúť.

Hrozia vám aj pokuty

Tu by mali vodiči zapájať do činnosti zdravý rozum a vozidlám s právom prednostnej jazdy čo najskôr vytvoriť voľný a bezpečný prejazd. Kto tak neurobí a bráni plynulému prejazdu takéhoto vozidla, hrozí mu pokuta sto eur, v prípade ohrozenia týchto vozidiel sa vyšplhá až do výšky 150 eur.

Pokuta 50 eur vás čaká, ak sa zaradíte do kolóny vozidiel s právom prednostnej jazdy a v rovnakej výške zaplatíte pokutu aj v prípade, že nerešpektujete rozsvietené špeciálne výstražné svetlá na stojacom vozidle s právom prednostnej jazdy.

Niektoré neoprávnené osoby si na svoje vozidlá svojvoľne montujú napríklad modré výstražné svetlá a využívajú ich v premávke. Takýmto "machrom" potom hrozí pokuta 150 eur. Ak niekoho takého spozorujete, môžete sa obrátiť na číslo 158.

01 - Modified: 2022-12-22 12:45:00 - Feat.: - Title: Dojazd elektromobilov v zime: Pozrite si rebríček, ktoré modely trpia najviac 02 - Modified: 2022-12-22 10:20:00 - Feat.: - Title: Američan rieši kuriózny problém s elektromobilom. Zakazujú mu parkovať pred domom 03 - Modified: 2022-12-21 13:39:07 - Feat.: - Title: Počas sviatkov bude regionálna doprava premávať v inom režime 04 - Modified: 2022-12-21 10:06:20 - Feat.: - Title: V Žiline sa vykoľajil vlak, osobná doprava je prerušená 05 - Modified: 2022-12-21 13:10:33 - Feat.: - Title: Lacnú elektromobilitu Brusel opäť odsunul. Prelomový zákon tlačí na ekológiu batérií
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
22. december 2022 17:40