StoryEditor

Slovensko zasiahol saharský piesok. Tomuto sa pri umývaní auta vyhnite, inak ho poškodíte

22.04.2022, 11:16
S umývaním áut by sme mali počkať do konca víkendu. Nepríjemný jav totiž môže nabrať druhý dych ešte aj v nedeľu.

Vodičov môže čakať v najbližších hodinách nemilé prekvapenie, ktoré môže v prípade nesprávnej údržby následne i poškodiť ich autá a z peňaženiek neskôr vytiahnuť nemalú sumu peňazí. Teda ak patria k tým, ktorí sa o svoje auto starajú a dbajú na to, aby sa výrazne neznižovala jeho hodnota.

Ide o známy jav, ktorý sa našim územím prehnal aj pred mesiacom. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav, nad Slovensko sa mal už počas noci zo štvrtka na piatok dostať prach zo Saharskej púšte a má postupovať od juhozápadu.

Na miestach, kde sa počas dnešného dňa vyskytnú zrážky preto môžeme očakávať výrazne zašpinenie a zanesenie prachom - najmä teda na hladkých plochách ako sú exteriérové nábytky, okná, automobily a podobe. V priebehu noci z piatka na sobotu sa saharský prach z nášho územia postupne vytratí.

"V nedeľu je pravdepodobne možné očakávať jeho ďalšiu vlnu výskytu," dopĺňa SHMÚ. "Vyzdvihnutie prachu z povrchu Sahary bolo spôsobené výskytom tlakovej níže v oblasti severozápadnej Afriky. Na základe výpočtov modelu sa dá očakávať, že v rámci tohto roka pôjde o doposiaľ najväčšie množstvo prachu nachádzajúce sa vo vzduchu nad našim územím. Lokálne to môže byť aj viac ako 0,8 gramu na meter štvorcový, čo v prepočte predstavuje viac ako 800 kilogramov na jeden kilometer štvorcový."

Vodiči, ktorých prítomnosť saharského piesku nad našim územím zasiahne, by mali s umývaním áut radšej počkať až do konca víkendu. Kto by neodolal, odporúčame riadiť sa zásadami v galérii vyššie. Nesprávnym postupom umývania, a najmä nedostatočným predoplachom prúdom vody hrubej špiny, totiž môže dôjsť k poškodeniu laku vozidla.

Umývaním za pomoci kief alebo aj inak odporúčanej umývacej rukavice sa môžu na karosérie vytvoriť škrabance. Tie nepotešia primárne majiteľov áut tmavších farieb. Nápravou bude potom jedine preleštenie, ktoré je finančne naozaj náročné.

01 - Modified: 2023-12-02 23:00:00 - Feat.: - Title: Mercedes uniká konkurencii. Toto MPV sa s plug-in hybridom radí k najlepším na trhu 02 - Modified: 2023-12-01 23:00:00 - Feat.: - Title: Automobily, ktoré bojkotujú eko benzín E10. Nie je medzi nimi náhodou aj váš model? 03 - Modified: 2023-12-01 13:53:48 - Feat.: - Title: Očakávaný Mercedes je už u nás. Pozreli sme si spojenie dvoch tried i vrchol luxusu 04 - Modified: 2023-12-01 10:20:00 - Feat.: - Title: Výber farby auta nemusí byť bezpredmentný. Ktoré odtiene majú nehodu najčastejšie? 05 - Modified: 2023-11-30 13:54:34 - Feat.: - Title: Dostupné SUV, ktoré poblázni aj Slovákov: Dacia odhalila štýlovku s hybridom či LPG
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
03. december 2023 07:33