StoryEditor

Vyskúšali sme český hit medzi SUV. Odštartoval novú éru značky

15.03.2022, 10:35
Nielen na domácom trhu populárny Kodiaq k nám zavítal vo vynovenom prevedení. Má dostatok výkonu, primeranú spotrebu a vyzerá fantasticky. Stačí to?

Obľúbený model mladoboleslavskej automobilky žne úspech už od svojho predstavenia v roku 2016. Stal sa pomerne rýchlo doslova ikonou a Škodovka si môže mädliť ruky. Jej vôbec prvé SUV sa skrátka dočkalo vrelého prijatia od zákazníkov či fanúšikov značky. Navyše jej tento model aj slušne prispieva k predajom. Neskôr sa do rodiny SUV pridali aj Kamiq, Karoq, indický Kushaq či elektrický Enyaq.

Zaujímavosťou je, že sama Škoda označuje za svojho SUV priekopníka model z roku 1966. Na Novom Zélande vznikol terénny automobil Trekka vychádzajúci z prvého modelu Octavie. Pre značku má celkovo táto kategória vozidiel veľký význam. V roku 2020 bolo takmer 40 percent všetkých celosvetovo predaných automobilov Škoda typu SUV. Do konca marca 2021 automobilka celosvetovo vyrobila viac ako 600-tisíc kusov Kodiaqu.

​V redakcii sme Kodiaqa hostili už nejedenkrát. Aktuálne však prešiel modernizáciou a prináša hneď niekoľko zmien. Prvou je agresívnejší vzhľad s vylepšenými aerodynamickými vlastnosťami, je tu vyššie položená kapota a nová, vzpriamenejšia predná maska chladiča.

Na zadnej strane dopĺňajú športový charakter špeciálne finlety na spojleri či nový zadný nárazník a aero disky z ľahkých zliatin môžu mať rozmer do 20 palcov. Celkovo, vďaka všetkým vymenovaným zmenám, má byť novinka ešte úspornejšia, pričom si zachováva rovnakú dynamiku. 

Už pri prvom stretnutí s touto verziou na parkovisku dílera sme museli potichu zahvízdať. Čierno-čierna temnota na nás pozerala spod prižmúrených očí a celé auto na nás okamžite zapôsobilo svojím sexepílom. A to teda rozhodne nepatríme k fanúšikom čiernych áut. Nepovažujeme ich skrátka za praktické z hľadiska vonkajšej údržby.

Pri pohľade na tohto tmavého fešáka sme však okamžite naše starosti s čiernou farbou hodili za hlavu. Nový Kodiaq Sportline jednoducho vie pyšne nosiť aj čiernu. ​Je to na osobnom vkuse, no v každom prípade podľa nás vyzeral skvele aj vďaka tmavým doplnkom v podobe komplet čierneho olištovania, lemov okolo karosérie či nápisom. Jednoducho sa nám mimoriadne pozdával. 

Alžbeta Harry Gavendová / HN

​V rámci...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 15:59