Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
15.07.2018, 00:00

Slovenské biele zlato. Prečo je práve májová bryndza najlepšia?

V mlieku zvierat chovaných na zelenej paši je množstvo prírodných látok rastlinného pôvodu nazývaných fytochemikálie.

Slovenské biele zlato. Prečo je práve májová bryndza najlepšia?
Zdroj: Flickr/Alpha

Typické slovenské jedlo – bryndzové halušky – by malo podľa mnohých chutiť najlepšie práve v máji. Dôvodom je bryndza, známa aj ako biele zlato. Prečo je práve tá májová vraj najlepšia?

​Hovorí sa, že buď ju milujete, alebo neznášate. Bryndza sa vyrába z ovčieho hrudkového syra a výrobný postup je tým, čo ju robí takou špecifickou a jedinečnou. Na salaši alebo farme sa mlieko najprv zrazí syridlom, syrovina sa niekoľkokrát drobí pod srvátkou, potom sa necháva ustáť a stláča sa do hrudky. Hrudka sa vloží do plachtičky alebo šatky a zavesí sa, aby sa odkvapkala srvátka. Takto získaný hrudkový syr sa nechá zrieť asi týždeň. Práve zrenie je dôležité, lebo počas neho sa v budúcej bryndzi rozmnožuje prirodzená mikroflóra. Po vyzretí sa hrudky zbavia kôry a vylisujú, a potom sa na drevenom mlyne drobia a solia, až kým bryndza nezíska požadovanú kvalitu.

Práve májová bryndza je podľa odborníkov skutočný probiotický zázrak. Prečo? Je známe, že v tomto období ovce spásajú čerstvú jarnú trávu, ktorá je bohatá na živiny, a už v žiadnom období roka ich v nej toľko nie je, takže ich mlieko je naozaj kvalitné. Zloženie mlieka sa počas roka mení, a práve v máji vďaka čerstvej jarnej tráve obsahuje množstvo probiotických mliečnych baktérií a zdraviu prospešných látok, ktoré v neskoršom období ubúdajú. Prečo by ste si však túto probiotickú bombu nemali nechať ujsť kedykoľvek počas roka? Nuž, pretože bryndza je skutočný skvost medzi potravinami, tá pravá sa vyrába z čistého a nepasterizovaného ovčieho mlieka bez akéhokoľvek tepelného spracovania, a preto si zachováva všetky aktívne látky v prirodzenom stave. Bryndza obsahuje 100- až 1 000-krát viac užitočných mikroorganizmov než živé jogurty či acidofilné mlieka. Pravú májovú bryndzu odporúčajú i odborníci, pretože obsahuje veľké množstvo probiotických mliečnych baktérií a kvasiniek. Obsahuje tiež veľa bielkovín, vitamínov a minerálov.

Aké má ešte priaznivé účinky?

V mlieku zvierat chovaných na zelenej paši je množstvo prírodných látok rastlinného pôvodu nazývaných fytochemikálie – fenoly, flavonoidy, terpenoidy, steroly, esenciálne mastné kyseliny a iné bioaktívne látky, ktoré sú pre zdravie dôležité a prospešné. Bryndza napríklad pomáha pri vstrebávaní vápnika, pH bryndze je nižšie ako v pôvodnom mlieku a vápnik sa v nej nachádza v ionizovanom stave, čo zvyšuje jeho využitie organizmom. Zvýšený prísun vápnika a vitamínu D, okrem iného, ochraňuje pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Vysoký obsah mliečnych baktérií v bryndzi má veľký význam i z hľadiska vytvárania imunitného systému, a tiež ako prevencia alergických ochorení. Bryndza obsahuje bioaktívne peptidy, niektoré z nich znižujú krvný tlak, iné ochraňujú pred osteoporózou a zubným kazom, a má tiež protizápalové účinky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.