Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
28.11.2018, 18:00

Na Slovensku je jeden z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete

  • Milióny vyrazených zlatých dukátov, zberateľské desaťkorunáčky či obehové mince pre krajiny z celého sveta.
  • Štátna mincovňa v Kremnici, jeden z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete, za takmer sedem storočí veru nezaháľala.
Na Slovensku je jeden z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete
Zdroj: Pavol Funtál

Za jej vznikom stojí Karol Róbert z rodu Anjouovcov a jej príbeh sa začal odvíjať 17. novembra 1328, keď tento uhorský kráľ povýšil Kremnicu z osady na slobodné kráľovské mesto a mal záujem o to, aby tu vznikla mincovňa. „Kremnica bola svojím nerastným bohatstvom predurčená stať sa významným mestom už v minulosti,“ hovorí Milan Kubík, vedúci oddelenia marketingu mincovne. Do roku 1430 stála mincovňa za mestskými hradbami, potom ju premiestnili do jadra mesta, kde zostala dodnes. „Dnes je Kremnica jediným mestom, ktoré má v historickom centre strojársky podnik.“

Razili najkvalitnejšiu menu

Najskôr sa tu razili mince po vzore mincí z Florencie, práve z tohto dôvodu sa im ľudovo hovorilo florény (razili sa zo zlata rýdzosti 23 karátov a 9 grénov). „Na jednej z nich bol latinský nápis, ktorý končil slovami „iste ducatus“, a tak sa začali nazývať dukátmi,“ vysvetľuje Milan Kubík s tým, že sa stali najkvalitnejšou a najtvrdšou menou v strednej Európe. „Je zdokladovaných viac než 21 miliónov kusov dukátov, ktoré sa tu za tie stáročia vyrazili.“ Hovoríme o období od roku 1328 až do 18. storočia. V Kremnici disponovali takými technológiami rafinácie zlata, že dokázali vyprodukovať 250-tisíc zlatých dukátov ročne.

„Postupom času bolo potrebné raziť väčšie množstvo mincí a prešlo sa na mince zo striebra, lebo zlato bolo výnimočnejšie a nebolo v takom množstve. Okolo roku 1499 sa začali raziť toliare, ktoré majú nejakú spojitosť už aj s medailami, boli väčších rozmerov.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.