Bez Kollera to nešlo, Češi na šampionátu končí

22.06.2006, 17:52
iHNediHNedčtkčtk
Čeští fotbalisté ukončili svoji pouť na mistrovství světa už po třech zápasech. V posledním utkání skupiny E dnes prohráli s Itálií 0:2 a mezi dva postupující se nedostali. Čechům evidentně chyběla síla v zakončení - proto je může mrzet absence zraněného útočníka Jana Kollera, jehož výškové převahy se Italové děsili.

První a rozhodující gól vstřelil po devítiminutovém pobytu na hřišti střídající stoper Materazzi, druhý přidal čtyři minuty před koncem další náhradník Inzaghi. Český tým odehrál celý druhý poločas oslaben o vyloučeného Poláka. S Itálií postoupila ze skupiny debutující Ghana, která porazila Američany 2:1.

Milan Baroš naskočil do zápasu hned od začátku, ale gólově se neprosadil.

České fanoušky a fanynky zachvátilo po vyřazení zklamání.

Petr Čech v závěru nestačil na sólový únik Inzaghiho (mimo záběr), který dal druhý gól.

Pavel Nedvěd byl určitě nejlepším českým hráčem v zápase proti Itálii. (foto: čtk)

Češi začali aktivněji, ale z mírné převahy nevytěžili nic. Naopak ve 26. minutě přišla velká chvíle takřka dvoumetrového Materazziho, který přeskočil při rohu Poláka a po devíti minutách na hřišti dostal svůj tým do vedení.

Rána do vazu
Pro Čechy byl gól ranou do vazu, z níž se už do přestávky nevzpamatovali. Navíc těsně před odchodem do kabin po zbytečném faulu a druhé žluté kartě přišli o Poláka, který si nevedl špatně, ale sehrál smolný zápas. "Za mého pětiletého působení jsme neměli jediného vyloučeného hráče," kroutil hlavou trenér Karel Brückner nad druhým českým vyloučeným hráčem v turnaji. V souběžně hraném duelu zhruba ve stejné chvíli vstřelila Ghana po sporné penaltě druhý gól do sítě USA, zdály se být šance Brücknerova výběru velmi nízké.

Po přestávce hned v 51. minutě mohli Češi děkovat nepozornosti Tottiho, který nedokázal využít chybné malé domů, a dorážku poslal mimo. Vzápětí se Totti znovu pokusil ohrozit branku, ale Čech bravurně vyrazil na roh. Chvíli poté měli Češi největší šanci zápasu: po rychlém pasu Štajnera, který v poločase vystřídal Poborského, se vřítil mezi stopery Nedvěd, ale souboj dvou hráčů Juventusu vyhrál brankář Buffon.

Risk nevyšel
Až na defenzivní okénka nebylo na hře obou týmů oslabení příliš zřejmé a Češi svůj boj o postup vzdát nechtěli, jenže Italové odolávali i ve chvílích, kdy přišel na hřiště třetí střídající hráč Heinz.

Odchodem Kováče se zadní vrátka definitivně otevřela a Brückner vrhnul všechny síly do ofenzivy, která však ke gólu nevedla. I kdyby Češi vyrovnali, nic by jim to platné nebylo. Ghana porazila USA a postup si vybojovala. Oba dnešní poražené celky se s mistrovstvím světa loučí, Češi si navíc připsali první prohru s Itálií od vzniku samostatné reprezentace.
Velký sen jedné generace skončil a český tým mohl být rád, že nakonec inkasoval už pouze jednou. Totti i Inzaghi při svých parádách sice zklamali, ale v 87. minutě kanonýr AC Milán dokonal velký zápas italských náhradníků a zpečetil výsledek na konečných 2:0.

Rozhodlo vyloučení Poláka
"Je to zklamání. Ale když se bráním velké euforii, tak se nyní bráním i tomu být velice zklamaný," řekl České televizi po utkání Brückner. Za klíčový moment zápasu bez váhání označil Polákovo vyloučení. "Pak už byl konec. Za to jsou odpovědni hráči, za takové chyby se platí. Stopadesátkrát jsme to opakovali, tohle si měl uvědomit." uvedl. "Škoda, první poločas jsme hráli dobře. V deseti se dá výsledek udržet, ale ne otočit," dodal trenér.

Do zápasu překvapivě nastoupil od začátku Milan Baroš. "Uzdravil se a odehrál, co mohl. Jinou variantu jsme vlastně neměli. Záleželo jen, jak dlouho vydrží hrát s bolestí," prohlásil Brückner. "V první půli mě kluci doplňovali. Měli jsme náznaky šancí. Ale nebylo to lehké," řekl Baroš.

Na celý český tým padlo po porážce velké zklamání. Trenér Brückner našel příčiny vyřazení docela rychle. "Dnes šlo o improvizaci, ztratili jsme čtyři elitní hráče. Za výkony bych hráče nehaněl," zmínil Brückner ztrátu Kollera, Šmicera, Lokvence a nedoléčeného Baroše. Hlavně absence Kollera byla na mužstvu citelně znát - centrované míče ze stran se bez vytáhlého útočníka stávaly lehkou kořistí soupeřovy obrany.

Česká republika - Itálie 0:2 (0:1)

Branky: 26. Materazzi, 87. Inzaghi. Rozhodčí: Archundia - Ramirez (oba Mex.), Vergara (Kan.). ŽK: Polák - Gattuso. ČK: 45+2. Polák. Diváci: 50.000.

Sestavy:

ČR: Čech - Grygera, Kováč (78. Heinz), Rozehnal, Jankulovski - Poborský (46. Štajner), Rosický, Polák, Nedvěd, Plašil (64. Jarolím) - Baroš. Trenér: Brückner.

Itálie: Buffon - Zambrotta, Nesta (17. Materazzi), Cannavaro, Grosso -Camoranesi (74. Barone), Pirlo, Gattuso, Perrotta - Gilardino (60. Inzaghi), Totti. Trenér: Lippi.

01 - Modified: 2004-12-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Oceľ prekonala miliardovú hranicu 02 - Modified: 2004-12-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Dovážame najmä české kapry 03 - Modified: 2004-12-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Voestalpine postaví závod v Poľsku 04 - Modified: 2004-12-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Indické bankovníctvo čaká rast
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
18. máj 2024 22:19