StoryEditor

Belgicko zažilo krvavú drámu (video)

13.12.2011, 23:00
Autor:
HNHN
Belgicko včera zažilo drámu. V meste Liége vyčíňal atentátnik, ktorý zaútočil na okoloidúcich granátmi a streľbou.

„Veľa ľudí kričalo, boli v šoku, pretože vôbec nevedeli, čo sa deje. Schovávali sa v obchodoch,“ opísal situáciu médiám reportér miestnych novín Gaspard Grosjean. Traja ľudia pri útokoch zomreli, ďalších zhruba osemdesiat je zranených. Atentátnik Nordin Amrani neskôr spáchal samovraždu.

Výbuchy, streľba a panika
Krvavá dráma sa rozpútala napoludnie na rušnom námestí Saint Lambert v treťom najväčšom belgickom meste Liége. Prvé správy hovorili o tom, že neďaleko tamojšieho justičného paláca hádzali granáty a strieľali do okoloidúcich aj štyria útočníci. Až neskôr vyšlo najavo, že v centre mesta, plného ľudí idúcich na vianočné trhy, rozpútal masakru iba jeden atentátnik. Ten podľa očitých svedkov najprv hodil tri granáty smerom k autobusovej zastávke. Potom začal paľbu z revolvera a útočnej pušky. Strieľal bez rozmýšľania po okolí, chvíľu ostreľoval aj idúci linkový autobus. „Videli sme štyri výbuchy. Bolo to neuveriteľné. Zazreli sme, ako sa jeden muž pokúsil zabiť ľudí. Neskôr spáchal samovraždu,“ povedal pre BBC šokovaný svedok, novinár Greg Ienco pochádzajúci z Liége.

Šialený útočník zabil troch ľudí a ďalších osemdesiat zranil. V obkľúčení policajtov sa nakoniec podľa médií sám strelil do hlavy. V meste počas útoku nastal chaos. „Ozvala sa streľba a potom sa všetci rozpŕchli. Schoval som sa. Vládla tam neopísateľná panika,“ opísal médiám jeden zo svedkov útoku. Medzi obeťami vraha je 75-ročná žena a dvaja mladí ľudia vo veku 15 a 17 rokov. Niektorí z desiatok zranených sú vo vážnom stave. Podľa polície bojuje so smrťou aj dvojročné dievčatko. „Ľudia sa veľmi boja. Mesto Liége je celé v chaose. Boli tam sanitky a lekári z celej tamojšej provincie. Je to situácia, akú Belgicko dávno nezažilo,“ povedal pre HN priamo z Belgicka spravodajca TASR Jaromír Novák.

Útočníka poznajú
Osamelého atentátnika identifikovala polícia ako 33-ročného Nordina Amraniho. Toho v minulosti odsúdili na takmer 5 rokov za mrežami kvôli obchodu s drogami, zbraňami a za sexuálne napadnutie. „Amrani, ktorý žil v Liége, mal v ten deň prísť na policajný výsluch,“ povedala novinárom prokurátorka Danielle Reyndersová. Príčinu jeho predvolania však neuviedla. Vyšetrovatelia zatiaľ nepoznajú ani motív masakry. Napriek tomu útok nepovažujú za teroristický. „V Belgicku sa už dávno niečo podobne tragické nestalo. Takéto útoky za bieleho dňa a navyše s veľkým počtom zranených a obeťami si Belgičania určite nepamätajú,“ tvrdí Jaromír Novák.

Radnica v Liége po útoku vyzvala obyvateľov, aby nevychádzali z domov. V prípade, ak boli na nákupoch, mali by sa skryť v najbližšom obchode. Autám a autobusom zabránili vjazd do centra mesta. Vo dvore blízkeho justičného paláca zriadili provizórnu službu rýchlej pomoci. Lekárov Belgičania povolali aj zo susedného Holandska. Na námestie okrem toho privolali pyrotechnikov, pretože po atentáte tam zostali podozrivé predmety.


01 - Modified: 2004-06-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Microsoft nechce súťažiť s Oraclom 02 - Modified: 2004-06-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nízke dane v Estónsku lákajú investorov
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
31. máj 2023 02:35