21.03.2019, 00:00

Podávate dane o päť minút dvanásť? Tu sú termíny

Podávať dane v časovom a psychickom strese prináša riziko chýb. Pripravili sme preto súhrn najdôležitejších údajov a lehôt potrebných na poslednú chvíľu.

Podávate dane o päť minút dvanásť? Tu sú termíny
Zdroj: (c) Newlight | Dreamstime.com

Najťažšie obdobie nielen pre účtovníkov, ale aj daňovníkov a daňové úrady sa blíži k vrcholu. Nezabúdajme, že podnikatelia vrátane živnostníkov podávajú priznanie už výhradne elektronicky, zatiaľ čo zamestnanci aj iné fyzické osoby si stále môžu vybrať. Buď priznajú daň na papierovom tlačive, alebo môžu siahnuť po praktickejšom – a vďaka intuitívnej forme aj pohodlnejšom – vyplnení na webstránke Finančnej správy.

Predĺžené hodiny

Aj v tomto roku sa Finančná správa snaží vychádzať v ústrety všetkým daňovníkom a myslí aj na to, že sa medzi nimi nájde nejeden zábudlivec. Práve aj pre takéto prípady vždy na konci marca posilňuje úradné hodiny na daňových úradoch tak, aby ľudia stihli daňové priznanie odovzdať. Hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová informuje, že ak niekto zabudne podať priznanie v termíne, je dôležité, aby ho podal hneď, ako to bude možné. Ak vie, že ho z nejakého dôvodu nebude môcť alebo nestihne podať v lehote, je najvhodnejšie požiadať o odklad. Vyhnete sa zbytočnej pokute za nepodanie priznania a získate čas na jeho odovzdanie neskôr. Veľký kolotoč daní sa bude čoskoro uzatvárať a tak sú k dispozícií nielen rozšírené pracovné hodiny daňových úradov, ale aj viac miest, kde môžete formulár odovzdať. Ak potrebujete akékoľvek informácie v súvislosti s podaním daní, nápomocné bude aj call centrum Finančnej správy. To bude mať aj tento rok predlžené pracovné hodiny od pondelka 25. marca do pondelka 1. apríla. Fungovať bude nie len počas pracovného týždňa, ale rovnako aj cez posledný marcový víkend.

Oslobodenie od dane
Daňové priznanie k dani z príjmov za predchádzajúci rok mu

sí podať daňovník, ak jeho celkové príjmy presiahli 1 915,01 eura. Zahŕňajú sa medzi ne akékoľvek zárobky, ktoré sú predmetom dane a nie sú oslobodené. Oslobodené od dane z príjmov sú okrem iného aj dávky a príspevky z nemocenského, dôchodkového a sociálneho poistenia, napríklad sirotský či invalidný dôchodok. Oslobodenie od dane sa týka aj študentov. Patria sem napríklad štipendiá, ktoré sa poskytujú zo štátneho rozpočtu alebo od vysokých škôl, ako aj príspevky čerpané zo zahraničia. Daň sa netýka ani štipendií poskytovaných žiakom podľa zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.


Postup pri podaní
Doručiť papierové priznanie môžete osobne alebo poštou. Tento variant neplatí pre tých, ktorí musia komunikovať s daniarmi výlučne elektronicky. Podávanie priznania sa vás netýka ani vtedy, ak ste požiadali svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. Pozor však na príjem zo zahraničia. Ak ste mali príjem aj tam a momentálne už pracujete na našom území, nezabudnite, že priznanie za vás podá zamestnávateľ, len ak sa na tom spoločne dohodnete. Keď sa však rozhodne, že za vás dane nepodá – musíte si priznanie podať samostatne. Za najrýchlejší spôsob sa považuje vyplnenie už spomínaného formulára na stránkach Finančnej správy. Formulár vám automaticky skontroluje chyby, na ktoré vás upozorní. Ak nemáte registráciu vo Finančnej správe a zaručený elektronický podpis, stačí priznane už len vytlačiť a podať na ktoromkoľvek daňovom úrade či pobočke. Pri podaní priznania nezabúdajte na vyplnenie rodného čísla, daňového identifikačného čísla a podpisu na každej strane. Súčasťou musia byť aj všetky prílohy potvrdzujúce váš príjem z minulého roku.

Dôležité termíny
Podanie sa tento rok mierne posúva vzhľadom na fakt, že posledný deň marca pripadne na nedeľu. V takomto prípade sa povinnosť presúva na najbližší pracovný deň. Termín na dane je teda 1. apríl. Ak daňové priznanie nestíhate včas, máte možnosť požiadať o jeho odklad. Ak ste nemali príjem zo zdrojov v zahraničí, posledný termín na priznanie je do 30. júna. Podanie si však môžete predĺžiť maximálne o tri mesiace. Ak ste v predchádzajúcom roku pracovali aj v zahraničí, môžete si ho odložiť až do konca septembra. V prípade smrti daňovníka musí priznanie za príslušnú časť r

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.