21.03.2019, 00:00

Podávate dane o päť minút dvanásť? Tu sú termíny

Podávať dane v časovom a psychickom strese prináša riziko chýb. Pripravili sme preto súhrn najdôležitejších údajov a lehôt potrebných na poslednú chvíľu.

Podávate dane o päť minút dvanásť? Tu sú termíny
Zdroj: (c) Newlight | Dreamstime.com

Najťažšie obdobie nielen pre účtovníkov, ale aj daňovníkov a daňové úrady sa blíži k vrcholu. Nezabúdajme, že podnikatelia vrátane živnostníkov podávajú priznanie už výhradne elektronicky, zatiaľ čo zamestnanci aj iné fyzické osoby si stále môžu vybrať. Buď priznajú daň na papierovom tlačive, alebo môžu siahnuť po praktickejšom – a vďaka intuitívnej forme aj pohodlnejšom – vyplnení na webstránke Finančnej správy.

Predĺžené hodiny

Aj v tomto roku sa Finančná správa snaží vychádzať v ústrety všetkým daňovníkom a myslí aj na to, že sa medzi nimi nájde nejeden zábudlivec. Práve aj pre takéto prípady vždy na konci marca posilňuje úradné hodiny na daňových úradoch tak, aby ľudia stihli daňové priznanie odovzdať. Hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová informuje, že ak niekto zabudne podať priznanie v termíne, je dôležité, aby ho podal hneď, ako to bude možné. Ak vie, že ho z nejakého dôvodu nebude môcť alebo nestihne podať v lehote, je najvhodnejšie požiadať o odklad. Vyhnete sa zbytočnej pokute za nepodanie priznania a získate čas na jeho odovzdanie neskôr. Veľký kolotoč daní sa bude čoskoro uzatvárať a tak sú k dispozícií nielen rozšírené pracovné hodiny daňových úradov, ale aj viac miest, kde môžete formulár odovzdať. Ak potrebujete akékoľvek informácie v súvislosti s podaním daní, nápomocné bude aj call centrum Finančnej správy. To bude mať aj tento rok predlžené pracovné hodiny od pondelka 25. marca do pondelka 1. apríla. Fungovať bude nie len počas pracovného týždňa, ale rovnako aj cez posledný marcový víkend.

Oslobodenie od dane
Daňové priznanie k dani z príjmov za predchádzajúci rok mu

sí podať daňovník, ak jeho celkové príjmy presiahli 1 915,01 eura. Zahŕňajú sa medzi ne akékoľvek zárobky, ktoré sú predmetom dane a nie sú oslobodené. Oslobodené od dane z príjmov sú okrem iného aj dávky a príspevky z nemocenského, dôchodkového a sociálneho poistenia, napríklad sirotský či invalidný dôchodok. Oslobodenie od dane sa týka aj študentov. Patria sem napríklad štipendiá, ktoré sa poskytujú zo štátneho rozpočtu alebo od vysokých škôl, ako aj príspevky čerpané zo zahraničia. Daň sa netýka ani štipendií poskytovaných žiakom podľa zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.


Postup pri podaní
Doručiť papierové priznanie môžete osobne alebo poštou. Tento variant neplatí pre tých, kto

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.