12.09.2019, 13:18

Veľké daňové zmeny: Malí podnikatelia sa môžu tešiť. Pozrite sa, čo schválil parlament

Včera schválené novely daňových zákonov znamenajú pre podnikateľov, firmy aj bežných daňovníkov viaceré dobré správy. Týkajú sa v prvom rade zákona o dani z príjmov.

Veľké daňové zmeny: Malí podnikatelia sa môžu tešiť. Pozrite sa, čo schválil parlament
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Novela zákona o dani z príjmov, ktorú včera odobril parlament, vnáša do podnikania nielen nový pojem – takzvaných mikrodaňovníkov, ale prináša rýchlejší odpis áut s alternatívnym pohonom, vyššiu podporu vedy a výskumu, nárast príspevku na ubytovanie zamestnancov či menej papierovačiek v biznise.

Poslanci schválili dovedna sedem zákonov, predovšetkým z oblasti daní a účtovníctva. Podstatná časť noviniek pre podnikateľov začína platiť od roku 2020.

Pomoc malému biznisu

Najviac sa novinkám potešia drobní podnikatelia a živnostníci. Štát im totiž vytvoril novú kategóriu – mikrodaňovníci. Zaradia sa medzi nich podnikatelia, ktorých príjmy za rok nepresiahnu sumu 49 790 eur (limit pre registráciu na DPH) – takých je u nás až polovica všetkých daňovníkov.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.