Miroslav BeblavýTASR
StoryEditor

Beblavý: Smer od nás povinné zverejňovanie miezd opísal, ale zle

19.04.2018, 15:57
Autor:
TASRTASR
Miroslav Beblavý však zároveň vyzdvihol načasovanie novely, ktorá má vojsť do platnosti začiatkom mája.

Vládny Smer-SD podľa nezaradeného poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého zle opísal povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch od mimoparlamentnej strany SPOLU - občianska demokracia. Súčasné znenie novely podľa neho uľahčuje obchádzanie zákona, toto opatrenie je ale napriek tomu plusom.

"Zástupcovia Smeru od nás povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch síce opísali, ale zle. To uľahčuje obchádzanie zákona, napriek tomu je jeho zavedenie jednoznačným plusom. Stransparentní trh práce a dá nielen uchádzačom, ale aj aktuálnym zamestnancom do rúk nástroj, ako účinnejšie bojovať za férové platy," priblížil Beblavý, ktorý je predsedom strany SPOLU - občianska demokracia.

Poslanec vyzdvihol načasovanie novely, ktorá má vojsť do platnosti začiatkom mája. "Toto opatrenie bude mať najsilnejší efekt práve dnes, keď na trhu práce nie sú ľudia, pretože zamestnávatelia budú tlačení dávať do inzerátov atraktívne sumy a potom ich aj budú zo zákona povinní dodržať. Tí, ktorí budú v inzerátoch uvádzať formálne sumy (napríklad minimálnu mzdu) sa nedočkajú uchádzačov, preto túto stratégiu opustia," predpokladá Beblavý.

Podľa pracovného portálu Profesia.sk je však toto načasovanie zlé, pretože novela prichádza v čase, keď sú zamestnávatelia oproti uchádzačom často v nevýhode. Pre firmy je podľa portálu mnohokrát náročné nájsť pracovnú silu, preto sa snažia zaujať tých, ktorí už prácu majú.

Novela zamestnávateľom prikazuje uvádzať v pracovnej ponuke aj základnú zložku mzdy. Problémom podľa marketingového manažéra Profesia.sk Martina Menšíka je, že zamestnávateľom nie je prikázané, či majú uvádzať hodinovú, týždňovú alebo mesačnú zložku. Firmy si tak môžu zvoliť vlastnú politiku, podľa ktorej sa budú riadiť a uchádzači v tom môžu mať zmätok, dodal.

01 - Modified: 2023-03-25 18:33:10 - Feat.: - Title: Nechce sa vám doma variť? Priplatíte si. Donáška zažíva efekt snehovej gule 02 - Modified: 2023-02-22 09:05:10 - Feat.: - Title: Toyota sa chystá na najväčšie zvyšovanie miezd za 20 rokov. Prijme požiadavku odborov 03 - Modified: 2023-02-16 11:30:00 - Feat.: - Title: Slováci chcú robiť radšej „vonku“. Tiahnu do týchto krajín 04 - Modified: 2023-02-12 22:58:22 - Feat.: - Title: Poznáme liek na ten najzákernejší spôsob schudobnenia 05 - Modified: 2023-02-07 15:35:45 - Feat.: - Title: Dobré správy pre ekonomiku, ceny aj platy. Skrotenie energií zarobí Slovensku pol miliardy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 06:50