StoryEditor

Ceny bytov narástli v Bratislave o 33 percent. Napriek tomu je o ne veľký záujem

23.01.2022, 09:46
Autor:
HNHN
Realitný trh v Bratislave je dlhodobo poznačený neustálym rastom cien nehnuteľností.

Odkladať kúpu nehnuteľnosti v hlavnom meste môže vyjsť draho vzhľadom na dlhodobý rast cien. Tie v priebehu roka v závislosti od mestskej časti narástli aj o 33 percent.

Napriek tomu viac ako 89 percent potenciálnych kupujúcich plánuje kúpu nehnuteľnosti realizovať v horizonte 3 až 12 mesiacov, alebo im to vôbec neponáhľa.

Pritom 10 percent potenciálnych kupujúcich je ochotných realizovať kúpu ihneď. Vyplýva z prieskumu preferencií spoločnosti RK Herrys.

Neustály rast cien

Realitný trh v Bratislave je dlhodobo poznačený neustálym rastom cien nehnuteľností. Ten je spôsobený zvyšujúcim sa dopytom a prehlbujúcim sa nedostatkom dostupných nehnuteľností na trhu novostavieb, ako aj sekundárnom trhu.

Ako ukázal prieskum, takmer dve tretiny opýtaných počíta s ďalším rastom cien v hlavnom meste.

Približne 80 percent respondentov, ktorí si plánujú kúpiť nehnuteľnosť na bývanie, váha a kúpu odkladá. V porovnaní s nimi sa investiční nákupcovia rozhodujú promptne a nad kúpou neváhajú.

Ceny neklesnú

Ceny podľa spoločnosti tak skoro neklesnú a ak to niekto myslí s kúpou nehnuteľnosti vážne obzvlášť pre vlastné bývanie, nemal by vyčkávať.

"Našim klientom sa vždy snažíme vysvetliť, že pri kúpe nehnuteľnosti musia uvažovať ako investor. Odkladom kúpy, aj keď na vlastné užívanie, dávajú priestor investorom, a teda ďalšiemu rastu cien v čase," konštatoval zakladajúci partner spoločnosti Filip Žoldák.

​Čo sa týka financovania, tak viac ako 70 percent opýtaných plánuje kúpu financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru.

Približne 75 percent respondentov považuje kúpu nehnuteľnosti stále za najlepšie uložené peniaze a investíciu s malým rizikom.

Okolo 30 percent opýtaných respondentov plánuje kúpiť nehnuteľnosť ako investíciu a chrániť tak svoje úspory pred možnou infláciou.

Najviac záujemcov hľadá nové bývanie vo veku tridsať rokov, následne za nimi si bývanie hľadajú štyridsiatnici.

Ľudia hľadajú väčšie byty

Prieskum ukázal, že väčšina z nich hľadá najmä väčšie byty, no aktuálna ponuka neodráža ich potreby a ani ich finančné možnosti.

Na konci je väčšina nútená urobiť ústupok, respektíve kompromis, veľakrát na úkor lokality. Lokalita pritom zostáva stále kľúčovým a najdôležitejším faktorom pri výbere nehnuteľnosti.

Záujemcovia preferujú ľahko dostupné, no zároveň tiché lokality, pričom najatraktívnejšou je stále Staré Mesto, tesne po ňom nasleduje Ružinov.

19. máj 2022 03:08