StoryEditor

Energetické suchoty na Slovensku? Stav v zásobníkoch plynu rýchlo klesá (infografika)

26.01.2022, 23:00
Objemy klesli cez Poľsko do Nemecka a aj z Ukrajiny na Slovensko, ceny komodity tak opäť stúpajú. V prípade invázie by sa zopakoval scenár z roku 2009.

Bieloruské mesto Brest leží 50 kilometrov od Ukrajiny a na štátnej hranici s Poľskom. Je to významná križovatka železničnej a cestnej dopravy a prístav na rieke Muchavec.

V stredu sa však toto miesto objavilo v médiách aj v inej súvislosti. Spravodajský kanál verejnoprávnej Poľskej televízie TVP Info totiž upozornil, že Rusko sem poslalo dodávku vojenskej techniky.

Moskva v posledných mesiacoch zhromaždila blízko ukrajinských hraníc desaťtisíce vojakov a vyvolala tým na Západe obavy, že pripravuje inváziu na Ukrajinu.

Rusko je plynovou veľmocou, preto situácia logicky ovplyvňuje aj ceny komodity na trhoch. Pri otvorenom konflikte by hrozilo, že Slovensko, ako priamy ukrajinský sused, zostane bez prúdenia komodity z východu cez stanicu Veľké Kapušany. Naše zásoby sú pritom o 20 percentuálnych bodov menšie ako v tomto čase vlani.

Pri najhoršom možnom vývoji by sa zopakoval scenár z roku 2009. Plynová kríza vtedy mala za následok doteraz najväčší výpadok dodávok z Ruska do Európy.

Pokles cez Poľsko i Kapušany

Zatiaľ sa vo svete hovorí iba o hrozbe invázie Ruska, aj táto neistota však dopadá na burzovné krivky. Podľa analytika JPX Jána Pištu je to hlavný dôvod, prečo sú ceny stále...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 04:14