Alexander SchallenbergReuters
StoryEditor

Schallenberg: Sankcie EÚ proti Kremľu by nemali zahŕňať plyn. Do istej miery sme závislí na energii z Ruska

23.01.2022, 13:06
Autor:
ČTKČTK
Podľa neho by mal byť z prípadných sankcií vylúčený aj plynovod Nord Stream 2.

Protiruské sankcie Európskej únie by sa nemali týkať dodávok ruského plynu. V rozhovore, ktorý dnes zverejnil týždenník Die Presse am Sonntag, to povedal rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg.

Podľa neho by mal byť z prípadných sankcií vylúčený aj plynovod Nord Stream 2, ktorý ešte nie je sprevádzkovaný.

Plynovod je hotový

Nemecko-ruský plynovod na dne Baltského mora je hotový, nemá však povolenie na prevádzku od nemeckých úradov.

Nevylučuje sa, že jeho sprevádzkovanie bude zastavené sankciami proti Rusku v prípade, že sa Moskva rozhodne napadnúť Ukrajinu. Rusko popiera, že by malo niečo také v pláne.

​Schallenberg povedal, že Európa je "do istej miery závislá na energii z Ruska" a že to nemôže cez noc zmeniť, ak chce vykurovať a mať elektrinu.

Podľa šéfa rakúskej diplomacie ale Európska únia pripravuje rozsiahle ekonomické a finančné sankcie proti Rusku v prípade jeho vpádu na Ukrajinu.

"Pri vystupňovaní konfliktu bude nasledovať veľmi jasná, jednoznačná a rýchla reakcia," povedal minister. Nevylúčil odpojenie Ruska z platobného bankového systému SWIFT.

Napríklad nemecká ministerka zahraničnej Annalena Baerbocková ale v rozhovore s denníkom Süddeutsche Zeitung zverejnenom v sobotu vyjadrila pochybnosti nad nutnosťou odpojiť Rusko od bankového systému SWIFT, pokiaľ Moskva nariadi inváziu.

Rakúsko má záujem o dobré vzťahy s Ruskom

Agentúra DPA píše, že má Rakúsko záujem o dobré vzťahy s Ruskom a že v tom zohráva svoju úlohu energetika.

​Rakúska firma OMV je jedným z investorov Nord Streamu 2 a blízko Viedne je veľké distribučné centrum, z ktorého sa ruský plyn odvádza do európskych štátov.

USA, ktoré tlačia na EÚ v otázke protiruských sankcií, podľa správy agentúry Bloomberg chcú s Katarom vyjednať možnosť náhrady výpadku ruského plynu v Európe dovozom skvapalneného plynu z Kataru.

Nord Stream 2 čelí kritike zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín, podľa ktorých chce Moskva tento projekt využiť ako geopolitické zbrane na zvýšenie závislosti Európskej únie na Rusku.

Trasa plynovodu navyše obchádza Ukrajinu, ktorá tak zrejme príde o poplatky za tranzit ruského plynu.

20. máj 2022 12:12