TASR/AP
StoryEditor

Potravinári varujú: Ak štát nezasiahne, hrozí nekontrolovateľný rast cien potravín

24.03.2022, 14:06
Autor:
TASRTASR
Ceny energií dosahujú rekordy, vážnym problémom začína byť aj nedostatok surovín na spracovanie.

Bez rýchlej a dostatočnej podpory vlády pre potravinársky sektor hrozí Slovensku nekontrolovateľný rast cien potravín.

Zhodli sa na tom delegáti valného zhromaždenia Únie potravinárov Slovenska s vedením Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na štvrtkovom 29. valnom zhromaždení únie.

Ceny energií dosahujú rekordy

Ceny energií dosahujú rekordy, vážnym problémom začína byť aj nedostatok surovín na spracovanie. Je nevyhnutné, aby štát využil všetky možnosti, aj tie, ktoré v týchto dňoch umožnila Európska komisia. V opačnom prípade Slovensku hrozí ešte väčšia závislosť od dovozu potravín v čase vojny.

"Aktuálne sa potravinársky sektor a prakticky všetky jeho odvetvia nachádzajú v kritickej situácii. Ak štát nezasiahne a nepomôže potravinárom na Slovensku, hrozí nekontrolovateľný rast cien slovenských potravín. To bude mať za následok kolaps slovenskej výroby potravín. V tejto mimoriadnej situácii je nevyhnutné, aby vláda našla pre potravinársky sektor mimoriadne prostriedky i financie," uviedol predseda únie Daniel Molnár.

Pripomenul, že Európska komisia v stredu oznámila, že umožní členským štátom vážne zasiahnutým vojnou na Ukrajine poskytovať mimoriadne podpory do výšky 400-tisíc eur na firmu.

Podniky, na ktoré dolieha silný rast cien energií, môžu žiadať o štátnu pomoc na uhradenie 30 percent nákladov. Maximum Európska komisia stanovila na dva milióny eur.

Slovenskí potravinári považujú za nevyhnutné prijať okamžité a konkrétne systémové opatrenia štátu na podporu a zvýšenie konkurencieschopnosti domácej výroby potravín. Iba takýmito krokmi bude možné zvyšovať potravinovú sebestačnosť Slovenska v čase vojny na hraniciach Slovenska.

Únia preto žiada vládu a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka urýchlene implementovať aktuálne prijaté opatrenia komisie k strategickej podpore potravinárskeho priemyslu na Slovensku a mimoriadne vyčleniť finančné prostriedky na ich okamžitú realizáciu.

Potravinári žiadajú zabezpečiť zdroje

Únia zároveň žiada prioritne zabezpečiť dostatočné energetické a surovinové zdroje pre bezproblémový chod potravinárskych prevádzok zo strany štátu a zabezpečiť finančnú podporu alebo reguláciu cien energií pre potravinársky priemysel.

Požaduje tiež vyčleniť v rozpočte ministerstva dostatočné finančné prostriedky na podporné schémy štátnej pomoci pre potravinársky priemysel aspoň na úrovni okolitých európskych krajín.

Potravinári žiadajú aj monitorovanie cenovej hladiny energií, poľnohospodárskych vstupov a spotrebiteľských cien potravín, ako aj výrazné zvýšenie finančnej podpory pre potravinársky priemysel v strategickom pláne na roky 2023 až 2027.

Členmi únie potravinárov sú Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov, Slovenský mliekarenský zväz, Slovenský konzervárenský zväz, Slovenský cukrovarnícky spolok, Slovenská spoločnosť mlynárov, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, Únia hydinárov Slovenska, Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku, Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska a Palma.

01 - Modified: 2021-12-02 09:29:47 - Feat.: 0 - Title: Svetové ceny potravín rastú, sú na desaťročnom maxime 02 - Modified: 2021-10-21 09:28:34 - Feat.: 0 - Title: Bitka o ceny. Potravinári narazili na obchodníkov
01 - Modified: 2024-06-25 15:02:00 - Feat.: - Title: Koniec odvodovej úľavy pre potravinárov môže zvýšiť ceny potravín, tvrdí komora 02 - Modified: 2024-06-25 12:44:51 - Feat.: - Title: Dostupnosť a spotreba základných potravín nie sú ohrozené, tvrdí rezort financií 03 - Modified: 2024-06-19 12:00:00 - Feat.: - Title: Pomáha pri zápche, vysokom krvnom tlaku, je považovaný za afrodiziakum a skvelú voľbu športovcov 04 - Modified: 2024-06-14 16:25:38 - Feat.: - Title: Zásoby potravín na juhu Gazy sú ohrozené, tvrdí predstaviteľ OSN. Izrael tvrdí, že pomoc neblokuje 05 - Modified: 2024-06-14 16:23:04 - Feat.: - Title: Pomohlo peňaženkám rodičov, zrazilo infláciu. Efekt jedného zo sociálnych opatrení v máji vyprchal
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. jún 2024 21:41