Po dnešnom rokovaní s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov, dopravcov, rafinérie Slovnaft, rezortov financií a dopravy to oznámil predseda vlády Robert Fico.
"Je tu návrh, ktorý budeme realizovať v krátkom čase, aby sme znížili spotrebnú daň z nafty zo súčasných 0,481 na 0,391 eura na liter, čo by v praxi znamenalo, že cena nafty by klesla z 1,14 na 1,01 eura," priblížil premiér.
Fakt, že sa zníženie spotrebnej dane naozaj prejaví aj na cene nafty na čerpacích staniciach, prisľúbili na rokovaní aj zástupcovia Slovnaftu. Podľa premiéra je to veľmi dôležité, pretože Slovnaft spotrebnú daň odvádza. Rozhodnutie znížiť daň iba na naftu a nie pre ostatné pohonné látky urobil podľa vlastných slov kvôli dopravcom. "Je to tá látka, ktorá je asi v absolútnej väčšine používaná v nákladnej doprave," zdôraznil.
Slovensko má podľa ekonómov jedno z najvyšších zdanení tejto pohonnej látky v rámci EÚ.
VIDEO: Spotrebná daň na naftu sa zníži
|
Menej ministerstiev
Takáto zmena bude podľa premiéra stáť štát 100 miliónov eur. Časť z týchto peňazí sa podľa neho získa znížením počtu ministerstiev o dve, z doterajších 16 na 14, zvyšok usporí vláda na svojej spotrebe tak, aby sa to nedotklo plánovaného deficitu verejných financií. Počet ministerstiev by sa však mal znížiť až po nástupe novej vlády, ktorá vzíde z júnových volieb.
Prijateľné zníženie
Fico opätovne zaútočil na predchádzajúcu vládu pod vedením Mikuláša Dzurindu. "Tá šesťkrát zvýšila spotrebnú daň a dostala ju prakticky na najvyššiu úroveň v Európskej únii," upozornil. Zároveň vyzval všetkých dopravcov, ktorí dnes "úmyselne" tankujú v zahraničí, aby začali tankovať na Slovensku.
Nová cena nafty, ktorá by mala byť realitou od začiatku februára, dostane jej úroveň na jednu z najnižších v porovnaní s okolitými krajinami. Nižšiu cenu bude mať iba Poľsko. S výsledkom rokovania prejavilo spokojnosť aj združenie dopravcov ČESMAD Slovensko. "Žiadali sme o väčší škrt, tak aby to bolo pre dopravcov, ktorí jazdia v medzinárodnej doprave, motivujúce. Toto zníženie je prijateľné," konštatoval prezident združenia Peter Halabrín.
O týchto legislatívnych úpravách by mala rokovať mimoriadne vláda už tento týždeň v piatok a následne sa k nim uskutoční pravdepodobne v priebehu budúceho týždňa mimoriadne zasadnutie Národnej rady (NR) SR.
Ďalšej požiadavke sa vyhovelo
Vláda tiež čiastočne vyhovie požiadavke dopravcov, ktorí vo viacerých regiónoch Slovenska obmedzovali premávku pomalou jazdou, aby sa fungovanie mýta prerušilo. Do konca januára autobusy a kamióny nebudú podľa Fica platiť za jazdu po cestách 1. triedy.
To znamená, že z asi 2000 kilometrov spoplatnených ciest sa mýto dočasne nebude vzťahovať na takmer 1500 kilometrov vozoviek; mýto budú naďalej platiť kamióny a autobusy za jazdu po diaľniciach a rýchlostných cestách. Na spoplatnených úsekoch ciest 1. triedy navyše pribudne označenie, že podliehajú plateniu mýta.