StoryEditor

Fico si dopravcov váži. Stretnúť sa však nechce

10.01.2010, 13:05
Autor:
TASRTASR
Premiér Robert Fico (na snímke) sa zajtra pravdepodobne s protestujúcimi dopravcami nestretne, pretože nesplnli jeho podmienku - zrušenie blokády v Bratislave.

Predseda vlády Robert Fico sa v pondelok dopoludnia pravdepodobne nestretne s predstaviteľmi malých a stredných dopravcov nespokojných s novým mýtnym systémom, ktorí momentálne protestujú v uliciach Bratislavy. Doteraz totiž nesplnili podmienku, aby so svojimi protestnými aktivitami skončili.

Podmienku nesplnili
"Požiadal som ich - prestaňte robiť z ľudí v Bratislave a na Slovensku rukojemníkov svojich vlastných ekonomických a politických požiadaviek a príďte na rokovanie tak, že bude pokoj, odstavte si niekde kamióny. Zatiaľ táto podmienka splnená nebola, preto sa zajtra o 10. hodine ťažko môžem s nimi stretnúť," vyhlásil premiér v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

Zároveň však na pondelok avizoval rokovanie so subjektmi, ktoré sú podľa neho prirodzenými partnermi vlády v otázke mýta. Samotné fungovanie tohto systému totiž nie je problémom, tým sú len jeho ekonomické dopady na autodopravcov. Ich oficiálnym reprezentantom je pritom podľa Fica združenie ČESMAD, a nie vznikajúca a ešte ani neregistrovaná Únia autodopravcov Slovenska (UNAS).

Stretnutie s Česmadom
"Zajtra iniciujem veľké stretnutie so sociálnymi partnermi, ČESMADom, rafinérkou Slovnaft. Ideme rokovať o mýte ako takom, navrhnúť určité opatrenia pre vládu, čo urobiť, ak niekto tvrdí, že mýto znamená také zvýšené náklady, že mu to môže spôsobovať ťažkosti. Odpovedajme na otázku, ako môžeme tohto človeka kompenzovať, ako mu môžeme pomôcť," priblížil obsah rokovaní predseda vlády.

Ľudí, ktorí stoja v Bratislave alebo protestovali v iných mestách Slovenska, si Fico podľa vlastných slov váži. Nikdy by napríklad nesúhlasil s tým, aby sa proti nim urobil tvrdý zákrok, odťahovali sa ich autá alebo sa voči nim použila sila štátu. "Súčasne si ale títo ľudia musia uvedomiť, že mýto sa nedá zrušiť. Mýto tu je a bude fungovať," dodal.

Nespokojní dopravcovia sa chceli s predsedom vlády stretnúť už v piatok dopoludnia. Ten im však odkázal, že sa môžu stretnúť v pondelok, ale len ak skončia so svojimi protestnými akciami. Dopravcovia sa následne v piatok večer dohodli, že zo svojich požiadaviek ani pozícií, ktoré zaujali na Rožňavskej ulici v Bratislave, neustúpia. Ukončili však dočasne svoje aktivity na ostatných miestach Slovenska.

"Ako sme sa už mnohokrát vyjadrili, súhlasíme so zavedením elektronického mýta, ale takého, ako hovoril pán premiér - teda mýta spravodlivého. Minister dopravy vo svojich výrokoch na tlačových konferenciách urazil nielen dopravcov, ale všetkých poctivých občanov," vyhlásil v piatok večer člen organizačného výboru Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček. Prerušenie aktivít na ostatnom území Slovenska s výnimkou Bratislavy označil za "prejav dobrej vôle" dopravcov.

01 - Modified: 2004-05-24 21:03:18 - Feat.: 0 - Title: Šalábí obviňuje CIA zo špinavostí 02 - Modified: 2004-05-24 21:05:11 - Feat.: 0 - Title: V čase prepadu popularity predstavil Bush víziu Iraku 03 - Modified: 2004-05-24 21:05:22 - Feat.: 0 - Title: Na parížskej antuke už bez Američana Agassiho
01 - Modified: 2023-03-27 16:30:00 - Feat.: - Title: Zelené triezvenie. Nemci začali upúšťať od plánov úspory emisií v doprave 02 - Modified: 2023-03-27 11:17:05 - Feat.: - Title: Nemecká ministerka vnútra očakáva skorú dohodu o mzdách verejných zamestnancov 03 - Modified: 2023-03-27 09:10:02 - Feat.: - Title: Štrajk ochromil vlakové spoje medzi Nemeckom a Českom 04 - Modified: 2023-03-27 09:21:15 - Feat.: - Title: Dopravu v celom Nemecku ochromil štrajk, milióny ľudí majú problém dostať sa do práce 05 - Modified: 2023-03-27 09:29:21 - Feat.: - Title: Ďalšia kauza Dieselgate na obzore? Tri štvrtiny dieselov podvádzajú, tvrdí štúdia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. marec 2023 21:14