Výstavba úseku rýchlostnej cesty R2 medzi Detvou a Lučencom. FOTO: TASR/M. Svítok
StoryEditor

Detvianskej diaľnici hrozí meškanie. Väčším problémom však môže byť cena

12.05.2022, 19:00
  • Rýchlostná cesta pod Poľanou môže mať problém s termínmi aj cenou. 
  • Tretina autostrády vedie po mostoch a estakádach, čo si vyžaduje veľa drahej ocele. 
  • Tá síce medzičasom mierne zlacnela, hore však išli nafta aj energie.

Štát nedávno informoval, že sa mu pri diaľniciach v okolí Ružomberka a Žiliny zrejme nepodarí dodržať avizované termíny. Šoféri si tak napríklad v najdlhšom tuneli na Slovensku, vo Višňovom, zajazdia najskôr na jeseň 2024. Pred rokom mali mať k dispozícii aj autostrádu R2 pri Lučenci. Jej otvorenie sa však taktiež posunulo a odovzdaná má byť až nadchádzajúci november.

Severne od lučeneckého úseku, smerom k Detve, je vo výstavbe ďalší úsek tej istej rýchlocesty. Okolo tohto segmentu bolo dosiaľ ticho. Po preložke inžinierskych sietí takmer za milión eur, ktoré sa týkali 22 objektov, však stavbári hlásia posun lehôt aj pri tejto ceste. Pôvodný termín je marec 2024.

HN preto zisťovali, s akým omeškaním majú motoristi počítať. Národná diaľničná spoločnosť síce zdržanie odmieta, no jej vlastný dokument to naznačuje.

Väčší problém: ceny

Na stavbe medzi obcou Kriváň a Mýtna pracujú stroje Doprastavu, Strabagu a Eurovie. Hovorkyňa Strabagu Edita Novotná tvrdí, že práce síce idú v súlade so zmluvou, no zdržanie nevylúčila. „Vzhľadom na komplexnosť stavebného diela a množstva faktorov, ktoré aktuálne vstupujú do procesu...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
15. máj 2022 23:43