FOTO: TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Ľudia sa zbavujú investičných bytov, ponuka na realitnom trhu rastie

08.07.2022, 08:40
Autor:
TASRTASR

Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu na predaj sa medzikvartálne zvýšila o 40 eur, respektíve o 1,1 percenta a dosiahla úroveň 3813 eur za štvorcový meter vrátane dane z pridanej hodnoty. Dynamika rastu priemernej ceny sa tak v druhom kvartáli tohto roka spomalila.

Ponuka bytov na sekundárnom trhu, teda tých, ktoré mali už aspoň jedného vlastníka, sa v Bratislave v 2. štvrťroku oproti začiatku tohto roka zvýšila až o štvrtinu. Táto situácia čiastočne ovplyvnila aj trh prenájmu, kde ponuka klesla takmer o 30 percent, informovala realitná spoločnosť Lexxus.

Nestabilná situácia na hypotekárnom trhu vrátane rastúcich úrokových sadzieb, v kombinácii so zvyšujúcimi sa životnými nákladmi, začína u viacerých vlastníkov investičných bytov vytvárať potrebu zbaviť sa prebytočnej finančnej záťaže.

"Vzhľadom na relatívne stabilnú situáciu na rezidenčnom trhu a nedostatočnú ponuku sa viacerí vlastníci investičných nehnuteľností snažia využiť aktuálne vhodné podmienky na predaj svojich nehnuteľností," priblížil Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej firmy.

Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu na predaj sa medzikvartálne zvýšila o 40 eur, respektíve o 1,1 percenta a dosiahla úroveň 3813 eur za štvorcový meter vrátane dane z pridanej hodnoty. Dynamika rastu priemernej ceny sa tak v druhom kvartáli tohto roka spomalila. Priemerné ceny bytov ponúkaných na sekundárnom trhu vzrástli v rámci všetkých kategórií bytov, okrem veľkometrážnych, teda štvor- a viacizbových, konkretizuje spoločnosť.

V hlavnom meste tvorí aktuálnu ponuku nových nehnuteľností 65 developerských projektov. Počas druhého kvartálu spustilo predaj deväť projektov, z čoho je päť nových etáp v rámci existujúcich projektov. Na trh novostavieb vďaka tomu pribudlo 978 bytových jednotiek, vyčíslila realitná firma.

Ku koncu júna si podľa jej údajov ľudia v Bratislave mohli vyberať z ponuky 1735 voľných nových bytov. Oproti prvému kvartálu ide o takmer 11 percent prírastok, no v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je voľných nových bytov v ponuke o 15 percent menej.

"Počas apríla až júna dosiahol počet nových žiadostí o hypotekárne financovanie rekordné čísla. Situácii dopomáhajú pesimistické predikcie, ktoré hovoria, že by úrokové sadzby hypotekárnych úverov mohli dosiahnuť hranicu päť a viac percent. V neposlednom rade, dôležitým impulzom sú predpokladané zmeny v rámci posudzovacích kritérií žiadateľov a ich žiadostí o hypotekárne financovanie, ktoré začnú platiť v skorých jesenných mesiacoch," dodal Ondrovič.

01 - Modified: 2023-05-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Zlé správy pre Slovákov, od leta sa ďalším rozplynie sen o novom bývaní. Kto sa viac nedostane k hypotéke? 02 - Modified: 2023-05-27 13:30:00 - Feat.: - Title: Realitný trh je príťažlivou destináciou. Rastie trend energeticky úsporných budov, tvrdí expert 03 - Modified: 2023-05-23 14:51:04 - Feat.: - Title: Žena urobila to, po čom túžia tisíce Slovákov: Na Sicílii kúpila tri domy za tri eurá. Pozri sa, čo nasledovalo potom 04 - Modified: 2023-05-20 13:30:00 - Feat.: - Title: Pripravte sa na kúpu bytu už teraz. Ako si vybrať najvýhodnejšie stavebné sporenie a kto ho ponúka? 05 - Modified: 2023-05-28 22:18:46 - Feat.: - Title: Predaj nehnuteľnosti Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. máj 2023 02:00