Bežné domácnosti aj celé štáty sa začínajú dostávať do problémov. Tie im spôsobujú čoraz drahšie úvery. Kým ešte v januári bolo na Slovensku možné získať novú hypotéku s jednopercentným úrokom, koncom leta sa úroveň prehupla cez dve percentá. Ako to bude ďalej, naznačujú podstatne väčšie finančné operácie.
Analytici spozorneli, keď tento týždeň na trh s dlhopismi opäť prišiel štát a vydal 25-ročné cenné papiere. Tie investori akceptovali s až takmer štvorpercentným úrokom.
Aktuálne sa slovenské 10-ročné dlhopisy obchodujú na sekundárnom trhu s výnosom 3,6 percenta za rok, kým napríklad nemecké s 2,2 percenta. Na ilustráciu, maďarské sú až takmer na 11 percentách.
„Je to nenormálny stav, ktorý nie je dlhodobo udržateľný,“ hovorí analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. „Fakt, že ďalší rast úrokov hypoték je nevyhnutný, dokladá teda aj cena štátnych dlhopisov, ktorá je vyššia ako ponúkané úroky pri hypotékach,“ dodáva.
„Rast úrokov bude pokračovať až do momentu, keď Európska centrálna banka zastaví zvyšovanie základného úroku, prípadne ak bude trh presvedčený, že zvyšovanie sa končí a v dohľadnej budúcnosti by, naopak, mohlo dôjsť k zníženiu sadzieb. Inflácia v celej eurozóne naďalej rastie a od nového roka hrozí ďalší cenový šok v dôsledku cien energií,“ hovorí.
Ako ešte zdražejú hypotéky
Zostáva vám 72% na dočítanie.