Aj realitný trh zasiahlo zdražovanie energií a stavebných materiálov. Aký vplyv to malo na vaše projekty a o koľko stúpli Lucronu v tejto súvislosti náklady?
Samozrejme, ani my sme sa nevyhli zdražovaniu. V Lucrone sa snažíme vyrovnať s nárastom cien nákladov a materiálov postupným fázovaním predaja bytov. Do predaja ich nedávame všetky, aby sme z nich v prvej fáze predali 80 či 90 percent. Fázujeme to a v každej etape sa snažíme ponúknuť určený počet, čím vieme zohľadniť ďalší rast nákladov aj v samotných cenách bytov. A ak napríklad cena niektorého materiálu či suroviny v danom období neprimerane stúpne, tak to adekvátne zohľadňujeme v cene bytov, ktoré sú práve vo výstavbe. Vďaka tomu nie sme nútení používať inflačné doložky a záujemcovia majú garantovanú kúpnu cenu. Náklady nám za posledný rok stúpli do dvojciferných čísel, čo sa odzrkadlilo aj na cenách bytov a spomínaných fázach predaja.
Spomenuli ste inflačné doložky. Developer Penta Real Estate v rozhovore pre HN potvrdil, že ich neplánuje využívať. Aký je váš pohľad na takúto úpravu cien?
Rovnako s tým nesúhlasíme. Je to riziko nášho podnikania, ktoré nechceme premietať na klientov, ale máme ho znášať my. Zodpovedný developer si má celý predajný proces nastaviť tak, aby sa mu nestalo, že na začiatku predá veľké percento bytov, následne mu stúpnu náklady napríklad o 15 percent a musí sa „zachraňovať“ cez uplatnenie inflačných doložiek. Naopak, rast cien stavebných nákladov sa má počas výstavby postupne premietať v predajných cenách bytov.
Je potrebné, aby štát zasiahol a pomohol stavebným firmám či developerom s dodávkami energií a materiálov?
Myslím si, že intervencia štátu má byť hlavne v otázke energetickej krízy, kde ide o makroekonomickú situáciu. Pomôcť bude treba strategickým podnikom, aby vedeli vyrábať, nemuseli prepúšťať ľudí a nestúpala nezamestnanosť. To má priamy dosah na výstavbu, zdražovanie surovín a následne aj ceny nehnuteľností.
Zostáva vám 89% na dočítanie.