Slovenská ekonomika aj po 30 rokoch od rozdelenia Československa zaostáva za výkonom českého hospodárstva. Slovensko však zaznamenalo rýchlejšie tempo približovania sa k priemeru životnej úrovne EÚ, ktoré sa v posledných rokoch však prakticky zastavilo.
V analýze hospodárskeho vývoja Slovenska v období jeho samostatnosti to uviedli analytici bankového domu Slovenská sporiteľňa, ktorá je najväčším peňažným ústavom v krajine a ktorá patrí do rakúskej skupiny Erste Group Bank.
Parita kúpnej sily
"Slovensko bolo v parite kúpnej sily v 90. rokoch zhruba na polovici úrovne krajín EÚ, teraz sme na približne 80 percentách. Česko začínalo z výrazne vyššej úrovne, pri rozdelení Československa bolo na takmer 80 percent priemeru EÚ a teraz je zhruba na úrovni 90 percent," uviedli ekonómovia banky.
Podľa nich tak Slovensko urobilo väčší pokrok, ktorý nastal hlavne po vstupe do EÚ v roku 2004, a to vďaka novým zahraničným investíciám a zrýchleniu investícií do technológií. V poslednej dekáde Slovensko síce ekonomicky rástlo, avšak už nie tak rýchlo ako EÚ; taktiež Česko podľa ekonómov banky zaznamenalo v tomto období menší pokrok.
"Posledné roky sa zbližovanie úrovne prakticky zastavilo a model založený na nižších mzdách a kopírovaní technológií je vyčerpaný. Na kvalitatívne oživenie ekonomiky je potrebné mať hospodársku politiku zameranú na rozvoj digitálneho a inovačného potenciálu, ktorá dáva predpoklady na dlhodobejší rast, "uviedli.
Podľa analýzy je štruktúra českej a slovenskej ekonomiky podobná, obe krajiny značnú časť pridanej hodnoty vytvárajú v priemysle, hoci jeho pozícia mierne oslabila. Na Slovensku má silnú pozíciu automobilový priemysel - v krajine majú svoje továrne štyri automobilky, piatou bude švédska automobilka Volvo Cars, ktorá tento rok v júli oznámila, že postaví na východe Slovenska závod na výrobu elektromobilov.
Otváranie sa svetu
"Obe ekonomiky, Česka aj Slovenska, sa výrazne otvorili svetu, naša vzájomná obchodná výmena však išla v posledných 30 rokoch jemne do úzadia. Kým v 90. rokoch náš vzájomný obchod tvoril 20 až 25 percent všetkých vývozov a dovozov, teraz je to asi desať percent a platí to obojstranne,“ napísali analytici.
Česko má v porovnaní so Slovenskom lepšie hodnotenie úverovej spoľahlivosti od ratingových agentúr. Slovensko zase na rozdiel od Česka zaviedlo jednotnú európsku menu euro.
Slovensko dlhodobo zaostáva za EÚ aj za Českom vo výdavkoch na výskum a vývoj. Zatiaľ čo Bratislava na tento účel vynakladá podľa analýzy menej ako jedno percento hrubého domáceho produktu, v Česku sú to dve percentá a priemer za EÚ predstavuje 2,3 percenta. Slovensko má dlhodobo vyššiu nezamestnanosť ako Česko.